Masaż limfatyczny nóg - jak wykonać? Krok po kroku

Pielęgnacja    
ocena

Masaż limfatyczny polega na przepchnięciu chłonki przez układ limfatyczny w stronę węzłów chłonnych. Jest efektywnym sposobem leczenia obrzęku. Drenaż limfatyczny można przeprowadzić za pomocą dłoni terapeuty lub aparatów do masażu limfatycznego.

Masaż limfatyczny nóg - jak wykonać? Krok po kroku

photoxpress.com

W masażu stosujemy technikę głaskania, rozcierania i ugniatania.

 1. Krok pierwszy

  Osoba masowana przyjmuje pozycję leżącą (na plecach), pod doły podkolanowe kładziemy wałek. Masażysta ustawiony jest bokiem do pacjenta.

 2. Krok drugi

  Zabieg rozpoczynamy głaskaniem całej kończyny, przykładamy dłonie do ciała i wykonujemy ruch od palców do stawu biodrowego.

 3. Krok trzeci

  Następnie wykonujemy drenaż pachwin. Opracowujemy przyśrodkową stronę górnej części uda, a następnie od zewnętrznej strony pachwiny w kierunku przyśrodkowej strony uda.

 4. Krok czwarty

  Drenaż uda: masujemy w trzech pasmach - bocznym, przednim i przyśrodkowym. Zaczynamy powyżej stawu kolanowego a następnie przechodzimy w kierunku stawu biodrowego. Drenaż stawu kolanowego możemy masować w paśmie podłużnym lub w poprzecznym, bądź też opracowujemy oba pasma. W paśmie podłużnym zaczynamy poniżej stawu podudzia i przechodzimy do stawu uda. W poprzecznym natomiast - od środka rzepki do strony bocznej.

 5. Krok piąty

  Drenaż stawu kolanowego możemy masować w paśmie podłużnym lub w poprzecznym, bądź też opracowujemy oba pasma. W paśmie podłużnym zaczynamy poniżej stawu podudzia i przechodzimy do stawu uda. W poprzecznym natomiast - od środka rzepki do strony bocznej.

 6. Krok szósty

  Ponownie opracowujemy pachwiny. Drenaż podudzia masujemy w trzech pasmach: bocznym, przednim i przyśrodkowym. Zaczynając powyżej stawu skokowego, kierujemy się do stawu kolanowego, prowadząc ruch bokami do dołu podkolanowego.

 7. Krok siódmy

  Drenaż stawu skokowego: Pracujemy w dwóch pasmach: podłużnym – od śródstopia, a kończąc na podudziu. Poprzeczne – od grzbietowej strony stawu skokowego, a kończąc w okolicy ścięgna Achillesa.

 8. Krok ósmy

  Drenaż stawu kolanowego wykonujemy jak było to opisane wcześniej. Ponownie wykonujemy również drenaż pachwiny a następnie drenaż śródstopia.

 9. Krok dziewiąty

  Opracowujemy stronę grzbietową stopy od nasady palców wzdłuż stawu skokowego.

 10. Krok dziesiąty

  Drenaż palców: masujemy pojedynczo każdy palec, zaczynając ruch od paliczka końcowego. Na końcu przygłaskujemy całą kończynę jak poprzednio.

 11. Krok jedenasty

  Po raz kolejny wykonujemy drenaż stawu skokowego, drenaż stawu kolanowego, a następnie drenaż pachwin.

Po skończonym zabiegu możemy przejść do opracowania drugiej kończyny.

Co sądzicie o takim masażu? Może mieliście okazje spróbować? Czekamy na Wasze opinie.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =