Trądzik - przyczyny, leczenie

Pielęgnacja    
ocena

Jest to choroba, która dotyka bardzo wiele, szczególnie młodych, osób. Oprócz problemów natury estetycznej czy związanej z uciążliwym leczeniem, istnieje jeszcze aspekt psychologiczny, wynikający z kompleksów na tle brzydkiej cery.

Główną rolę w powstawaniu trądziku odgrywa bakterie o groźnie brzmiącej nazwie – Propionibacterium Agnes. Występują one na powierzchni skóry, ale ich namnożenie powoduje niszczenie ścian gruczołów łojowych. W rezultacie pojawiają się zaczerwienione zmiany skórne i nasila się proces zapalny.

1. Trądzik twarzy jest łatwiejszy do wyleczenia niż zmiany trądzikowe występujące w innych miejscach ciała. Twarz jest miejscem łatwym do pielęgnacji i aplikowania wszelkich zabiegów zdrowotnych. Jednak z drugiej strony jest również bardziej narażona na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz bakterie. To właśnie one, w połączeniu z zatkanymi porami powodują nasilenie łojotoku. W efekcie tworzą się krosty i grudki zwane trądzikiem.

2. Ważną przyczyną powstawania trądziku są zmiany hormonalne, które zwiększają produkcję sebum w gruczołach łojotokowych. Dlatego tak często trądzik występuje w okresie dojrzewania. Niestety to zjawisko może utrzymywać się nawet kilka lat

3. Do końca nie została wyjaśniona przyczyna występowania trądziku. Potwierdza się teza  o dziedzicznych skłonnościach. Obecnie neguje się tezę dotycząca wpływu diety na to schorzenie. Jednak zaleca się, w momencie nasilenia objawów, do rezygnacji z posiłków z ostrymi przyprawami oraz z jedzenia słodyczy, szczególnie czekolady.

4. Jedną z przyczyn występowania trądziku mogą być zmiany hormonalne (nadmiar androgenów). Wówczas dermatolog kieruje pacjenta na konsultacje z endokrynologiem lub ginekologiem-endokrynologiem.

Trądzik i leczenie go należy traktować bardzo poważnie i nie kierować się mitami, krążącymi na jego temat. Oto kilka z nich:

1. „Przejdzie samo” – nie leczony nie zniknie.
2. „Wyciśnij go (wypryski)”- doprowadzi tylko do rozprzestrzenienia się infekcji.
3. „Trądzik powstaje ze złej higieny” – za trądzik odpowiadają głównie wewnętrzne czynniki organizmu.
4. „Słońce pomoże”- tylko na chwilę, przesuszone gruczoły podwoją produkcję serum.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =