Zasady higieny intymnej

Pielęgnacja    
ocena

Higiena intymna kobiet to ciągle kwestia tabu, wokół którego narosło wiele mitów. Nadal wiele kobiet nie wie, jak powinna wyglądać prawidłowa irygacja pochwy, w związku z czym nabawiają się grzybicy (objawia się świądem i pieczeniem).

Zasady higieny intymnej

photoxpress.com

Intymne części ciała powinno się przemywać płynem do higieny intymnej, gdyż zwykłe mydło ma odczyn zasadowy. Pochwa ma odczyn kwaśny, w związku z bakteriami mlekowymi, które tam żyją, a więc mydło zaburza prawidłowy stan ph miejsc intymnych.

Na rynku jest ogromny wybór płynów do higieny intymnej. Idealny powinien być pozbawiony zapachu oraz koloru, jednak najlepiej wybierać te wzbogacone ekstraktami z ziół:

- nagietek – idealny dla pań doświadczających menopauzy
- kasztanowiec – idealny przy upławach
- kora dębu – dla pań ze skłonnością do infekcji dróg moczowych
- macierzanka – dla kobiet, które mają skłonność do grzybic

Zasady higieny intymnej

1. Myj się maksimum dwa razy dziennie (chyba, że masz okres, wtedy częściej). Nie szoruj się gąbką, a jedynie delikatnie podmywaj ręką z niewielką ilością płynu. Unikaj długich kąpieli, gdyż woda usuwa naturalną florę bakteryjną pochwy.

2. Ważny jest kierunek irygacji, zawsze zaczynaj od pochwy, aby nie ryzykować przedostania się bakterii z odbytu.

3. Okolice intymne wycieraj ręcznikiem, ale nie trzyj nim bez opamiętania, tylko dotykaj delikatnie mokrych miejsc.

4. Często zmieniaj wkładki, gdyż są staja się siedliskiem bakterii.. W czasie miesiączki to samo dotyczy podpasek i tamponów, przy czym zdecydowanie zdrowsze i bardziej higieniczne są te pierwsze.

5. Bielizna najlepsza jest ta mało seksowna, bawełniana, gdyż skóra dzięki niej oddycha. Wszelkiego rodzaju bielizna ze sztucznych materiałów, a już szczególnie stringi (bardzo niezdrowe dla okolic intymnych) zostaw na randki albo do bardzo obcisłych spodni, gdzie odznaczające się majtki wyglądałyby nieestetycznie.

6. Wkładki oraz podpaski zapachowe są z pewnością świetnym wynalazkiem, jednak dla części intymnych nie bardzo – mogą prowadzić do zaczerwienienia i świądu skóry w okolicy pochwy. Jeśli masz skłonność do grzybic, lepiej unikaj chodzenia zbyt często na basen – chlor może tylko pogorszyć sprawę.

7. Spać najlepiej jest w koszuli nocnej, która umożliwia cyrkulację powietrza w „dolnych partiach” .

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
4.42
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =