Akwedukt w Fojutowie - zwiedzanie

Podróże    
ocena

Akwedukt w Fojutowie jest jednym z ciekawszych zabytków architektury hydrotechnicznej w Polsce. Obiekt ten swoim kształtem nawiązuje do antycznych budowli rzymskich. Jest on skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: płynącej dołem Czerskiej Strugi oraz płynącego górą Wielkiego Kanału Brdy.

Akwedukt w Fojutowie - zwiedzanie

sxc.hu

Oto kilka informacji, dotyczącej historii tego zabytku oraz możliwości zwiedzania go przez turystów. Jest on jedną z największych atrakcji Borów Tucholskich:

- Akwedukt w Fojutowie ma długość 75 m i uważany jest za największy obiekt tego rodzaju w Polsce. Ma szerokość 16 m. Miał on ułatwić doprowadzanie wody z Brdy do łąk, które znajdują się okolicach Czerska. Wykorzystywano go również do spławiania drewna;

- Ów zabytek architektury hydrotechnicznej został wybudowany w latach 1845-49. Stanowi skrzyżowanie dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Warto zaznaczyć, iż jest jedną z trzech budowli tego rodzaju, które można podziwiać na Wielkim Kanale Brdy;

- Do jego budowy wykorzystano kamienie oraz żółtą cegłę, które następnie zostały połączone wapnem. Aby zapobiec przeciekom, został uszczelniony watą szklaną i lepikiem.  Jednak w latach siedemdziesiątych podjęto decyzję o przeprowadzeniu remontu sklepienia. Został ono wyłożone płytami żelbetonowymi. Ostatni, i zarazem generalny, remont zakończył się w 2002 roku. Jego celem było odzyskanie pierwotnego wyglądu obiektu. Brzydkie żelbetonowe płyty zastąpiono płytkami.

- Różnica w pomiędzy lustrami krzyżujących się rzek wynosi około 9 m;

- Tenn ciekawy obiekt nawiązujący do rzymskiej tradycji budowlanej, został udostępniony turystom do zwiedzania. Akwedukt znajduje się przy trasie Tuchola=Czersk. Pod sklepieniem kanału znajduje się kładka, z której mogą skorzystać zwiedzający to miejsce. Spacer ten umożliwia przejście wzdłuż Czerskiej Strugi na drugą stronę kanału. W związku z tym, że jest on nietuzinkową atrakcją, nie ma problemu z dojechaniem do niego, zaś w jego pobliżu znajdują się tablice informacyjne dotyczące jego historii, wyjątkowego charakteru oraz wartości materialnych.

Zwiedzaliście kiedyś akwedukt w Fojutowie? Czy znacie jakieś inne polskie akwedukty, które warto zwiedzić? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz