All inclusive czy HB?

Podróże    
ocena

Pojęcia takie jak „All inclusive” czy „hb” znane są prawie wszystkim turystom. Pierwsze z nich oznacza nic innego jak „wszystko w cenie”, podczas gdy drugie – niepełne wyżywienie. Decydując się na ofertę turystyczną, mamy zazwyczaj możliwość wybrania jednej z tych dwóch opcji. Chociaż All inclusive wiąże się z wyższą ceną wycieczki, w ogólnym rozliczeniu kosztów urlopu może się to okazać bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

All inclusive czy HB?

sxc.hu

Większość osób kojarzy „All inclusive” z pełnym wyżywieniem i nielimitowaną ilością lokalnych alkoholi serwowanych do określonej godziny (zwykle 23:00 lub 24:00). Wszyscy turyści, którzy lubią najeść się do syta o dowolnej porze, z  pewnością będą zadowolone z tej sposobności. Wizja otwartego baru a także restauracji i hotelowych lokali z przekąskami kuszącymi różnorodnością dań przez okrągły dzień z pewnością jest kusząca. Warto też pamiętać, że w niektórych krajach (jak np. Tunezja) alkohol nie jest wcale łatwy do zdobycia, co więcej - jest on wyjątkowo drogi. Może się więc okazać, że dopłacenie do All inclusive okaże się bardziej korzystnym rozwiązaniem.

Nie wszyscy turyści zdają sobie sprawę, że opcja „wszystko w cenie” nie tyczy się tylko oferty gastronomicznej. W zależności od konkretnego hotelu, do dyspozycji gości pozostają też inne wybrane usługi oferowane w obiekcie (np. spa czy siłownia dostępne w innym przypadku za dopłatą). Dla najbardziej wymagających gości, część hoteli przygotowało także bogatszą opcję UAI (Ultra All Inclusive) poszerzoną np. o room service czy możliwość zamawiania nielimitowanej ilości markowych alkoholi.

Wszystko to brzmi wyjątkowo zachęcająco, jednak czy All inclusive jest lepszą opcją niż HB w każdym wypadku? Oczywiście, że nie – wszystko bowiem zależy od długości wycieczki i wybranej formy spędzania czasu. Przykładowo, jeżeli wybieramy się na tygodniowy urlop i nastawiamy głównie na zwiedzanie, może się okazać, że nie będziemy mieli okazji, aby w pełni skorzystać z uroków opcji All inclusive. Dwa posiłki dziennie w opcji HB są też wariantem raczej korzystniejszym dla osób, które stronią od alkoholu, a śniadanie i obiadokolacja w zupełności wystarczą im, aby najeść się do syta. Ponadto jeżeli jesteśmy akurat na diecie, skorzystanie z oferty All inclusive może zaowocować niechcianymi dodatkowymi kilogramami – siła woli to jedno, lecz jak tu się oprzeć kuszącym darmowym posiłkom, drinkom i przekąskom?

UWAGA!

Na koniec pamiętajmy, że HB czy All inclusive w jednym hotelu może być nierówne tym samym opcjom w innym obiekcie. Dlatego zawsze przed wyborem konkretnej oferty dokładnie prześledźmy warunki umowy z touroperatorem, gdzie wyszczególniony będzie zakres usług, udogodnień i posiłków oferowany w przypadku wybranego wariantu.

Byliście kiedyś na wakacjach z opcją All inclusive? Co o niej myślicie? Skąd wątpliwości, którą opcję wybrać? Podzielcie się opiniami.

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz