Bagaż podręczny - co można zabrać?

Podróże    
ocena

Żaden turysta nie wyobraża sobie chyba podróży samolotem bez bagażu podręcznego. W torbie czy plecaku, który wnosimy na pokład, warto przechowywać nie tylko przedmioty niezbędne i przydatne podczas samego lotu, lecz także te, które posłużą nam w przypadku ewentualnego zagubienia bagażu nadanego. Należy jednak mieć na uwadze, że przewóz bagażu podręcznego wiąże się z różnymi restrykcjami i ograniczeniami.

Bagaż podręczny - co można zabrać?

http://pixabay.com

Należy mieć na uwadze, że bagaż, który możemy trzymać na pokładzie samolotu, podlega limitom zarówno wagowym, jak i gabarytowym. Te uzależnione są od konkretnych linii lotniczych i warto je poznać jeszcze przed wylotem. Najlepiej jest zważyć podręczny plecak lub walizkę, aby na miejscu nie okazało się, że nie możemy wnieść jej na pokład.

Kolejne ograniczenia dotyczą zasad bezpieczeństwa. Zaostrzone przepisy obowiązują od 6 listopada 2006 i są przestrzegane we wszystkich portach lotniczych Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Szwajcarii. Dobrze jest poznać je jeszcze przed wylotem, aby nie być zmuszonym do pozbycia się z bagażu potrzebnych nam, a niedozwolonych do przewozu w bagażu podręcznym, przedmiotów.

Najbardziej odczuwalne dla pasażerów restrykcje dotyczą możliwości wnoszenia do samolotu różnych płynów, w tym także kosmetyków. Pojedyncze opakowanie z cieczą nie może mieścić większej objętości niż 100 ml. Ponadto wszystkie płyny należy zapakować razem do przezroczystej, zamykanej torebki plastikowej o pojemności nie większej niż 1 litr. Należy pamiętać, że oprócz typowych cieczy zasada ta dotyczy też kosmetyków takich jak tusze do rzęs, kremy, płynne fluidy jak i perfum czy pasty do zębów. Restrykcje te nie dotyczą leków i odżywek dla dzieci, o ile są one niezbędne w podróży. Wszystkie przewożone płyny należy okazać w czasie kontroli bezpieczeństwa.

Chociaż brak możliwości przewożenia w bagażu podręcznym większej ilości płynów jest sporym utrudnieniem dla pasażerów, należy pamiętać, że kosmetyki i wodę czy napoje zakupione w strefie wolnocłowej można wnieść na pokład samolotu bez przeszkód. Powinny być one przechowywane w zapieczętowanej torebce (zadba o to obsługa sklepu), pamiętajmy też o zachowaniu dowodu zakupu. Takie produkty jak lekarstwa czy też żywność dla niemowląt nie muszą być przechowywane w plastikowej torebce, jednak je także należy okazać podczas kontroli.

Przejdźmy do omówienia produktów, które można przechowywać w bagażu podręcznym. Jest to sprzęt elektroniczny (telefon komórkowy, odtwarzacz DVD, aparat fotograficzny, suszarka do włosów, laptop). Należy tutaj jednak pamiętać, że większe przedmioty należy okazać podczas kontroli bezpieczeństwa. W bagażu podręcznym, nawet jeśli nadajemy bagaż główny, warto jest mieć komplet ubrań do przebrania i rzeczy nam niezbędne. Nie zapomnijmy o włożeniu do podręcznego bagażu dokumentów, pieniędzy i wszelkich cennych przedmiotów – nie poleca się przewozić powyższych w nadanej walizce. Pod żadnym pozorem nie próbujmy też przewozić w podręcznym bagażu broni i jej falsyfikatów, przedmiotów o ostrych końcach (np. nożyczki, pilnik) i innych mogących stwarzać niebezpieczeństwo na pokładzie samolotu.

Jak najczęściej podróżujecie - z bagażem czy bez bagażu (z bagażem podręcznym) i kupujecie niezbędne rzeczy na miejscu? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz