Bagaż rejestrowany - co to znaczy, wymiary, czego nie można przewozić?

Podróże    
ocena

Podróże samolotem stają się z roku na rok coraz bardziej popularne wśród turystów. To znakomita alternatywa dla wypraw samochodem, zwłaszcza, gdy zdecydowaliśmy się ma odpoczynek w odległych krajach i nie chcemy tracić czasu na długie dojazdy. Wybierając dojazd samolotem musimy jednak mieć na uwadze, że obowiązują nas pewne zasady dotyczące przewozu bagażu rejestrowanego - o nich właśnie mowa poniżej.

Bagaż rejestrowany zwany też bagażem głównym to nic innego jak bagaż, który nadajemy do luku. Przekazujemy go liniom lotniczym podczas odprawy lub poprzez nadanie w specjalnym punkcie zwanym „baggage drop-off point”. Większość osób utożsamia ten rodzaj bagażu z walizką czy plecakiem, gdzie znajdują się rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą w podróż. Należy jednak mieć na uwadze, że do luku bagażowego nadać też można np. wózek dziecięcy, rower czy klatkę ze zwierzęciem.

Jeżeli wybieramy podróż standardowymi liniami lotniczymi, przewóz bagażu głównego wliczony jest w cenę biletu. Inaczej wygląda to w przypadku tanich linii – jest to wtedy dodatkowo płatna opcja, z której oczywiście niekoniecznie musimy skorzystać. Wszyscy turyści powinni wiedzieć, że bez względu na przewoźnika lotniczego, obowiązują limity wagowe i objętościowe dotyczące nadanego bagażu. Różnią się one w zależności od konkretnych linii lotniczych, a przekroczenie dopuszczalnej wagi wiąże się z koniecznością dopłaty za nadbagaż.

Ważna zasada dotycząca wspomnianych ograniczeń jest taka, iż niedopuszczalne jest dzielenie limitów wagowych między poszczególnymi bagażami. Dla przykładu, jeżeli limit wynosi 20 kg na osobę, nie można nadać bagażu 25 kilogramowego przez jednego podróżującego i 15 kilogramowego przez jego współtowarzysza.

Warto też wspomnieć, że rejsowe linie lotnicze oferują różne limity bagażu w zależności od trasy i klasy, jaką podróżuje turysta. Ponadto, dla lotów europejskich i krajowych stosowane jest zazwyczaj ograniczenie wagowe, zaś dla lotów do obu Ameryk – są to limity ilościowe (zwykle dwie sztuki bagażu na osobę), co jednak nie oznacza, że przewoźnik nie określa też dopuszczalnej wagi.

Na koniec kilka słów o przedmiotach, których przewożenie w bagażu rejestrowanym jest niedopuszczalne. Dzielą się one na dwie kategorie: te, które można przewozić jedynie w bagażu podręcznym i te niedopuszczone do przewozu w ogóle. Do luku bagażowego nie możemy wiec nadać m.in. walizek z systemem alarmowym, przedmiotów kruchych i łatwo psujących się, przedmiotów zagrażającym bezpieczeństwu lotu, przedmiotów, których waga lub kształt uniemożliwiają ich transport, materiałów żrących, wybuchowych, radioaktywnych i łatwopalnych, skompresowanych gazów szkodliwych dla zdrowia czy też trujących substancji.

Oprócz przedmiotów, których przewozić w luku bagażowym nie można, wyróżnić można też takie, których przewozu w bagażu nadanym po prostu się nie poleca. Mowa tutaj o wartościowych przedmiotach takich jak laptop, aparat fotograficzny, pieniądze, klucze, biżuteria, dokumenty urzędowe czy kamienie szlachetne. Wszystkie w/w przedmioty radzi się przechowywać w bagażu podręcznym.

Jak najczęściej podróżujecie - z bagażem czy bez bagażu (z bagażem podręcznym) i kupujecie niezbędne rzeczy na miejscu? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz