Beskid Żywiecki - atrakcje turystyczne

Podróże    
ocena

Beskid Żywiecki to region z wieloma atrakcyjnymi szlakami dla miłośników górskich wędrówek. O jego popularności decydują nie tylko walory przyrodnicze i kulturowe, ale także dobry dojazd, np. z Katowic czy z Krakowa. Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych informacji, dotyczących szlaków Beskidu Żywieckiego.

Beskid Żywiecki - atrakcje turystyczne

sxc.hu

Do najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego zalicza się Babią Górę (1725 m), Pilsko (1557 m) oraz Małą Babią Górę (1515 m). Celem pieszych wypraw są najczęściej Babia Góra oraz Pilsko.

1. Na Babią Górę dojdziemy kilkoma szlakami. Są to następujące trasy: Przełęcz Krowiarki – Sokolica - Babia Góra (4,5 km, czas trwania wyprawy: 2,5 godziny), schronisko na Markowych Szczawinach - Babia Góra (2.5 km, czas trwania wyprawy: 1,5 godzinny), Schronisko na Markowych Szczawinach - Przełęcz Brona - Babia Góra (2.8 km, czas trwania wyprawy: 1 godzina 40 minut) oraz Lipnica Wielka Kiczory - Leśniczówka Stańcowa - Babia Góra (1725 m) (10 km, 3,5 godziny).

2. Na Pilsko prowadzą szlak: Korbielów - Schronisko na Hali Miziowej – Pilsko (6.5 km, czas trwania wyprawy 2,5 godziny) w dwóch wariantach.

3. Oprócz wyżej wspomnianych szczytów wielu miłośników górskich wypraw decyduje się na szlaki, które prowadzą: na Perć Akademików, Małą Babią Górę, Romankę, Mędralową czy w kierunku wodospadu na Mosorczyku.

Nie powinno być problemu ze znalezieniem noclegu w schronisku. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze ma schroniska na: Wielkiej Raczy, Przełęczy Przegibek, Rycerzowej, Krawcowym Wierchu, Hali Rysiance, Hali Lipowskiej, Hali Boraczej, Hali Miziowej, Markowych Szczawinach oraz na Hali Krupowej. Poza tym można przenocować na Mładej Horze, na Przełęczy Opaczne nad Zawoją, na Przełęczy Klekociny, w chatce studenckiej „Skalanka” (przy szlaku na Wielką Raczę), w Chałupie Chemików (Dolina Danielki), w chatce AKT „Dobrodziej” (polana Witasówka), w Chatce Elektryków koło góry Łazek (kultowe miejsce) oraz w Studenckim Schronie Turystycznym „Pod Solniskiem”.

UWAGA!

Wędrując po Beskidzie Żywieckim należy pamiętać o pewnych ograniczeniach. Wynikają one z faktu, że funkcjonuje tutaj Babiogórski Park Narodowy. W związku z tym przed wyprawą warto zapoznać się z jego regulaminem.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz