Choroba na wakacjach - jak jej uniknąć?

Podróże    
ocena
Paradoksalnie - aby uniknąć choroby w podróży, trzeba stosować się do takich samych zasad jak w życiu codziennym. Ubierać odpowiednio do pogody, zdrowo i zbilansowanie odżywiać itp. Jako że w czasie egzotycznych wojaży jesteśmy nieco bardziej wystawieni na odmienne bakterie i wirusy należy dodatkowo uważać na higienę przygotowywania posiłków, wypijaną wodę itd. Najważniejsza jest jednak prewencja.

Choroba na wakacjach - jak jej uniknąć?

sxc.hu

Przed wyjazdem na wakacje przede wszystkim dowiedzmy się, czy w wybranym przez nas kraju nie obowiązują szczepienia. Nawet jeżeli nie są one obowiązkowe, acz zalecane, lepiej wydać odrobinę więcej przez podróżą, aby chronić organizm przed egzotycznymi chorobami, których skutki mogą na zawsze pozostać w naszym organizmie. W krajach objętych możliwością zarażenia malarią zaopatrzmy się w tabletki antymalaryczne, a w regionach słynących z wody powodującej różnego rodzaju sensacje - w tabletki do jej uzdatniania. Gdy mamy choć cień wątpliwości co do czystości wody, lepiej dodatkowo ją przefiltrować, wrzucając specjalną substancję, jeżeli nie mamy możliwości jej przegotowania (co na pewno zdarzy się np. na górskich trekkingach).

Jeżeli jednak już zdarzy się nam zachorować, to miejmy pewność, że posiadamy odpowiednie ubezpieczenie podróżnicze, które pokryje koszty naszego leczenia, które zagranicą mogą być wręcz kolosalne! O to również należy zadbać przed wyjazdem. Koszt takiej dodatkowej polisy to kilka złotych dziennie, a następstwa jej braku mogą na długo uderzyć w nasz portfel. Dla przykładu, dzień hospitalizacji we Francji, to kilka tysięcy euro. W razie poważnych problemów zdrowotnych ubezpieczyciel zajmie się również dbaniem o dokumentację medyczną czy ewentualnym wcześniejszym sprowadzeniem z powrotem do kraju na specjalistyczne leczenie. Ubezpieczenie podróżnicze to zatem podstawa i nie opłaca się na nim oszczędzać.

UWAGA!
Jeżeli doskwierają nam natomiast nieco bardziej przyziemne dolegliwości - jak np. sławna już „zemsta faraona” - sięgnijmy po lokalne lekarstwa, które są przygotowane z myślą o walce z konkretnymi bakteriami. Znacznie lepiej zadziała egipski Antinal niż nasz rodzimy Laremid. Jeżeli jednak standardowe tabletki nie pomogą, po maksymalnie dwóch dniach koniecznie udajmy się po poradę do specjalisty, który jednym zastrzykiem może ukrócić nasze cierpienia. W czasie podróży nie warto szczędzić czasu ani środków na walkę z chorobą, gdyż wyglądający nam na zwykle przeziębienie katar może być czymś znacznie poważniejszym. Jeżeli czujemy się nieswojo, unikajmy egzotycznych potraw, pijmy dużo płynów, unikajmy ostrego słońca, aby nie dać naszemu organizmowi zachorować, co na pewno zepsuje nam urlop. Obserwujmy reakcje naszego organizmu i starajmy się reagować, jeszcze zanim pojawią się poważne objawy.

Zdarzyło Wam się zachorować w trakcie urlopu? Szukaliście pomocy medycznej czy ratowaliście się aptecznymi środkami? Podzielcie się swoimi historiami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz