Ciekawe miejsca w Krakowie

Podróże    
ocena

Nie tylko Wawel i Sukiennice, nie tylko Planty i Błonia. Kraków ma do zaoferowania mnóstwo miejsc, o których wielu turystów wciąż nie wie. Dowiedz się, dlaczego warto je odwiedzić!

Ciekawe miejsca w Krakowie

fot. Michał Osienkiewicz

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie to 6 hektarów terenów zielonych, na których zgromadzono blisko 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki, akustyki i mechaniki. Znajdziemy tam między innymi wirujący krater, wędrujące koło czy oddychający prostokąt. Prawa fizyki obrazowo przedstawi kołyska Newtona, a wyobrażenie o kosmosie ukonkretni model Układu Słonecznego. W sezonie letnim 2011 roku Ogród przyciągnął ponad 75 tysięcy osób.

Kraków dysponuje również najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce, który został założony przy Uniwersytecie Jagiellońskim w XVIII wieku. Służący niegdyś jako miejsce nauki botaniki na potrzeby medycyny, służy dzisiaj jako nie lada atrakcja turystyczna. Ponad kolekcją roślin drzewiastych góruje tutaj 200-letni Dąb Jagielloński. Wpisany do rejestru zabytków ogród gromadzi także rośliny tropikalne i mięsożerne.

W południowej części Krakowa, na wzgórzu Lasoty, warto zobaczyć najciekawszą bodaj wieżę artyleryjską wchodzącą w skład Twierdzy Kraków. Fort 31 „św. Benedykt” to unikatowy przykład architektury fortecznej w skali europejskiej. XIX-wieczny obiekt, z którego miano bronić miasta przed wrogiem, nie odegrał ostatecznie roli w żadnych działaniach wojennych. Wykorzystywany w charakterze koszarów, a nawet budynku mieszkalnego, przetrwał do dzisiaj i jest coraz chętniej odwiedzany przez turystów.

Kraków alternatywnie

fot. Michał Osienkiewicz

Z Fortu 31 bardzo niedaleko jest do Kopca Krakusa. Dwukrotnie mniejszy od obiektu poświęconego Kościuszce, należy do najbardziej tajemniczych krakowskich kopców. Nie są znani jego twórcy, czas powstania ani przeznaczenie. Badania archeologiczne przyniosły jedynie szereg domysłów – o budowę podejrzewano Awarów, Wandalów lub Celtów. Z legendą kopca łączą się obchody Rękawki, czyli polskiego zwyczaju wielkanocnego nawiązującego do pogańskich Dziadów. Ponad 10 lat temu obchody zostały wznowione przez pobliski Dom Kultury „Podgórze”. Z Kopca Krakusa rozpościera się panorama Krakowa z widokiem na Kościół na Skałce, Wawel, Kościół Mariacki, mosty nad Wisłą, elektrociepłownię oraz Zalew Bagry.

Niezwykłą atmosferę tego miejsca tworzy również położony obok kamieniołom Liban. To dawny niemiecki obóz pracy, w którym w skrajnych warunkach przebywało kilkuset więźniów. To tutaj w 1993 roku kręcono sceny do Listy Schindlera Stevena Spielberga. Elementy scenografii, takie jak zalane wodą metalowe konstrukcje, tworzą niepokojący klimat miejsca. To kolejny „nieodkryty” punkt na mapie Krakowa, do którego można – i warto! – dostać się wyłącznie bocznymi ścieżkami.

Czy znacie inne ciekawe miejsca w Krakowie? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz