Co można zobaczyć za darmo w Bolonii?

Podróże    
ocena

Historyczne centrum Bolonii o powierzchni – bagatela – 140 hektarów daje możliwość bezpłatnego zwiedzania wielu interesujących, ogólnodostępnych miejsc. Najważniejszym placem jest Piazza Maggiore.

Co można zobaczyć za darmo w Bolonii?

fot. Mateusz Osienkiewicz

W położonym tutaj centrum informacji turystycznej można otrzymać bezpłatne mapy. Przy Piazza Maggiore znajduje się bazylika San Petronio oraz ratusz – XVI-wieczny Palazzo Komunale. Na innym placu, Piazza del Nettuno, znajduje się fontanna Neptuna, która uważana jest za jeden z symboli miasta.

Innym symbolem są dwie wieże znajdujące się u końca Via Rizzoli, jednej z najważniejszych ulic Bolonii. Blisko 100-metrową Torre degli Asinelli oraz o połowę niższą Torre dei Garisenda oszczędni mogą podziwiać jedynie z dołu (wstęp na Torre dei Garisenda – 3 euro). Podczas spacerów ulicami Bolonii zachwycić można się wszechobecnymi arkadami – ich łączna długość wynosi blisko 40 kilometrów.

Za darmo wejdziemy do większości świątyń w Bolonii, w tym do bazyliki San Petronio, która jest jednym z największych kościołów na świecie. Inne warte odwiedzenia to między innymi: Basilica di San Domenico, Santuario della Madonna di San Luca, Santa Maria della Vita. Nie są pobierane opłaty za wstęp do parków miejskich, w tym głównego Giardini Margherita oraz XVII-wiecznego Parco Montagnola.

Duża liczba bolońskich muzeów udostępnianych jest za darmo we wszystkie dni tygodnia. Należą do nich muzea uniwersyteckie. W Palazzo Poggi mieści się między innymi Muzeum Marynarki Wojennej (Museo Navale) z modelami statków oraz unikalne Museo europeo degli Studenti (MeuS), czyli muzeum poświęcone europejskim studentom i ich historii od XIII do XX wieku. W zabytkowej wieży mieści się z kolei Museo della Specola, prezentujące rozwój przyrządów astronomicznych na przestrzeni wieków.

Bezpłatny jest wstęp do Muzeum Archeologicznego (Museo Civico Archeologico) mieszczącego się w budynku dawnego szpitala. Zgromadzone tutaj zostały eksponaty związane z dawnymi cywilizacjami, między innymi egipskie mumie i sarkofagi.

Wstęp wolny obowiązuje do interesującego Museo di Anatomia Patologica, które prezentuje przypadki kalectwa i deformacji ciała ludzi i zwierząt (osoby wrażliwe powinny wybrać inne muzea). Za darmo zwiedzać można też Muzeum Ducati poświecone słynnemu producentowi motocykli sportowych.

Byliście kiedyś w tym mieście? Co spodobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz