Co można zobaczyć za darmo w Gdańsku?

Podróże    
ocena

W Gdańsku dostępnych za darmo jest wiele atrakcji Głównego Miasta i Starego Miasta. Warto przespacerować się ulicą Długą i Długim Targiem. Na Drodze Królewskiej, którą otwiera renesansowa Brama Wyżynna, znajdują się tak rozpoznawalne zabytki jak fontanna Neptuna, Ratusz Głównego Miasta czy Dwór Artusa.

Co można zobaczyć za darmo w Gdańsku?

fot. Mateusz Osienkiewicz

Jedną z wizytówek Gdańska jest Długie Pobrzeże z szeregiem bram wodnych. Do ważnych miejsc należy także Westerplatte, Twierdza Wisłoujście oraz granicząca z Sopotem dzielnica Oliwa.

W mieście Heweliusza znajdziemy wiele cennych kościołów, do których wstęp jest bezpłatny. Warto tu wymienić chociażby największą na świecie świątynię zbudowaną z cegły, czyli Kościół Mariacki, barokową Kaplicę Królewską, Kościół św. Katarzyny, Archikatedrę Oliwską czy Kościół św. Brygidy.

Za darmo dostaniemy się ponadto na tereny zielone Gdańska: nadmorski Park Jelitkowski, Park Oliwski, Park Kuźniczki. Nic nie będzie nas kosztować odkrywanie uroków Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w którym znajdziemy 144 pomniki przyrody. Dla wielu największą atrakcją turystyczną Gdańska, która jest dostępna za darmo, pozostaną z pewnością nadbałtyckie plaże ze zorganizowanymi kąpieliskami.

Codziennie od 10:00 do 18:00 zwiedzać można bezpłatnie Izbę Mikołaja Kopernika – stałą wystawę w Kamienicy Gotyk, która jest najstarszą zachowaną kamienicą ceglana w tym mieście. Prezentowana jest tutaj m.in. kopia dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Nic nie kosztuje również wstęp na wystawę „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk” w Centrum Hewelianum oraz wystawy na Dworze Bractwa św. Jerzego.

Istnieje ponadto możliwość zakupu „Karty Turysty”, która uprawnia do bezpłatnego wstępu do 20 muzeów w mieście i okolicach.

Wiele z gdańskich muzeów, do których wstęp jest płatny, dostępnych jest za darmo w wyznaczone dni. W czasie trwania sezonu turystycznego – od połowy czerwca do połowy wrześniaw każdy poniedziałek bezpłatny jest wstęp do warowni Westerplatte. We wtorki warto odwiedzić atrakcje w historycznym centrum: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Muzeum Bursztynu.

W piątki dla oszczędnych turystów swoje drzwi otwiera Muzeum Narodowe. Zobaczyć można wystawy stałe Oddziału Sztuki Dawnej, Oddziału Sztuki Nowoczesnej oraz Oddziału Etnografii. Wstęp do Muzeum Archeologicznego bezpłatny jest w soboty w godzinach 10:00-16:00. Do Muzeum Stoczni Gdańskiej nie dostaniemy się za darmo, ale w środy możemy to zrobić najtaniej – promocyjny bilet kosztuje 2 zł.

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz