Co można zobaczyć za darmo w Krakowie?

Podróże    
ocena

Zwiedzanie polskich miast nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Wystarczy, że umiejętnie wykorzystasz wiedzę na temat bezpłatnych atrakcji turystycznych, które te miejsca oferują. Dowiedz się, co możesz zobaczyć za darmo w Krakowie.

Co można zobaczyć za darmo w Krakowie?

fot. Michał Osienkiewicz

Jednym z największych walorów Krakowa jest niewątpliwie jego piękny Rynek Główny. Stanowi on serce historycznego centrum miasta, wpisanego jako pierwsze miejsce w Polsce na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To przestrzeń, do której wstęp nie będzie Cię nic kosztował. Podobnie jest w przypadku dzielnicy Kazimierz, krakowskich Błoni oraz Plant, czyli parku otaczającego stare miasto.

Całkowicie bezpłatnie dostaniesz się również na Wzgórze Wawelskie, które jest drugą najważniejszą atrakcją dawnej stolicy Polski. Bez wnoszenia opłat zobaczysz tutaj panoramę Krakowa, zewnętrzny dziedziniec z widokiem na katedrę oraz renesansowy dziedziniec zamku z krużgankami. Poza głównym sezonem (od początku listopada do końca marca) bezpłatny jest wstęp do reprezentacyjnych komnat królewskich, a we wszystkie niedziele i poniedziałki – na wybrane ekspozycje.

Kraków to miasto około 120 kościołów, z których większość dostępna jest całkowicie za darmo. Do Bazyliki Mariackiej wstąpisz bez opłat, jeżeli skorzystasz z głównego wejścia „dla wierzących”. Opłaty od turystów, którzy chcą szczegółowo zwiedzać wnętrza, pobierane są jedynie przy bocznym wejściu. Symboliczne 2 zł (a jeżeli jesteś studentem – 1 zł) zostaną od Ciebie pobrane za wejście do położonego na Rynku Głównym niewielkiego kościoła św. Wojciecha. Tyle samo kosztuje wstęp na taras Sukiennic.

Ponadto w Krakowie jest kilkadziesiąt muzeów udostępniających swoje zbiory za darmo w wybrane dni tygodnia. W niedzielę nie poniesiesz żadnych kosztów za zwiedzanie: głównego gmachu Muzeum Narodowego, Domu Jana Matejki, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Etnograficznego i Muzeum Archeologicznego.

W poniedziałek po godzinie 10:00 warto wybrać się do Podziemi Rynku, Starej Synagogi lub Fabryki Schindlera. Wtorkowe popołudnie to czas bezpłatnego oglądania zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Lotnictwa oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W środę natomiast za darmo zobaczysz Kamienicę Hippolitów.

Bezpłatny jest wstęp na większość krakowskich kopców, z których zobaczysz panoramę miasta. Kiedy tylko będziesz miał ochotę, możesz wdrapać się na Kopiec Wandy, Kopiec Kraka oraz Kopiec Piłsudskiego. Za wejście na Kopiec Kościuszki opłaty nie są pobierane jedynie trzy razy w roku: 4 lutego, 24 marca oraz 15 października.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
2.40
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz