Co można zobaczyć za darmo w Mediolanie?

Podróże    
ocena

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Mediolanu jest Katedra Narodzin św. Marii - Duomo. Świątynia, którą z zewnątrz ozdabia 2200 figur, udostępniana jest całkowicie za darmo. Opłata pobierana jest za wstęp na dach, z którego roztacza się piękny widok na miasto.

Co można zobaczyć za darmo w Mediolanie?

fot. Michał Osienkiewicz

Turyści o skromnym budżecie zaoszczędzić mogą korzystając ze schodów (4 euro) zamiast windy (6 euro). Katedra jest najważniejszym obiektem przy Pizza Duomo, czyli centralnym placu Mediolanu. Tuż obok znajduje się Galleria Vittorio Emanuele II – piękna galeria bazująca na konstrukcji krzyżowej, z położoną pośrodku konstrukcją ze stali i szkła.

Większość z obiektów sakralnych, które znajdują się w Mediolanie, jest udostępnianych bezpłatnie. Tak jest między innymi w przypadku jednego z najstarszych kościołów w mieście, Bazyliki św. Ambrożego, a także Bazyliki San Simpliciano i San Bernardino alle Ossa. Warto odwiedzić również XV-wieczny ceglany Zamek Sforzów (Castello Sforzesco). To dawna siedziba książęca, otoczona murem, suchą fosą i narożnymi basztami. Ogólnodostępne są również pobliskie tereny zielone: Parco Sempione i Giardini Pubblici.

Wśród muzeów, które zawsze udostępniane są za darmo, wymienić warto Galleria d’Arte Moderna GAM, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej. Znajdują się tu kolekcje Vismara, Marino Marini, Grassi i Juckera, a także arcydzieła malarzy cudzoziemców takich jak van Gogh, Renoir, Cézanne i Picasso.

Obszerną kolekcję malarstwa prezentuje również Pinacoteca del Castello Sforzesco. Muzeum Sztuki Antycznej (Museo d'Arte Antica) gromadzi z kolei egzemplarze 1200 lat rzeźby. Pozostałe dostępne za darmo muzea to: Museo Studio Francesco Messina, Museo Treccani, Museo d'Arte Marinara Ugo Mursia.

Kilka muzeów udostępnia swoje zbiory bezpłatnie w piątki po godzinie 14:00. Tak jest w przypadku Muzeum Historii Zjednoczenia Włoch (Museo del Risorgimiento) przy ulicy Via Borgonuovo, w którym znajduje się kolekcja mundurów, broni i przedmiotów codziennego użytku ważnych dla historii Włoch postaci. Za darmo wejdziemy również do Muzeum Historii Naturalnej (Museo di Storia Naturale) i Muzeum Archeologicznego (Museo Archeologico).

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz