Co można zobaczyć za darmo w Paryżu?

Podróże    
ocena

Zastanawiasz się, co możesz zobaczyć za darmo w stolicy Francji, Paryżu? Zła wiadomość jest taka, że za wspięcie się na wieżę Eiffela, symbol Paryża, trzeba zapłacić, jednak... widok z dołu jest również spektakularny. Warto się tutaj zatrzymać w nocy, kiedy co godzinę uruchamianych jest 20 tysięcy migoczących lampek.

Co można zobaczyć za darmo w Paryżu?

fot. Mateusz Osienkiewicz

Przemierzyć trzeba Pola Elizejskie z Łukiem Triumfalnym. Ogólnodostępne jest Place de la Concorde oraz Pola Marsowe. Od listopada do marca bezpłatnie zwiedzać można Panteon.

Nic nie zapłacimy za wstęp do jednej z najbardziej rozpoznawalnych świątyń na świecie, czyli Katedry Notre-Dame. Można w niej podziwiać szerokie portale, witraże, organy i słynne maszkarony. Jeżeli z wizytą w Paryżu jesteśmy w pierwszą niedzielę miesiąca, za darmo możemy również pokonać 387 schodów i dostać się na północną wieżę katedry.

Kolejne warte odwiedzenia świątynie to kaplica zamkowa Sainte-Chapelle oraz bazylika na szczycie wzgórza Montmartre, Sacre-Coeur (stąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Paryż). Obejrzeć trzeba również nekropolie, na których pochowano najwybitniejszych tego świata. Najbardziej rozpoznawalny jest cmentarz Pere Lachaise z grobowcami Fryderyka Chopina, Jima Morrisona, Oscar Wilda czy Edith Piaf.

Codziennie, nie wydając nawet 1 euro, zobaczyć możemy zbiory muzeum perfum - Fragonard Musée du Perfum, dzieła sztuki zgromadzone w Musée Cognacq-Jay oraz zbiory sztuki orientalnej Muzeum Panthéon Bouddhique. Bezpłatny jest również wstęp na wystawy stałe Petit Palais (muzeum sztuk pięknych), Musée Carnavalet (muzeum historii Paryża), Maison de Victor Hugo (muzeum Victora Hugo).

Paryż

fot. Mateusz Osienkiewicz

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca za darmo można oglądać zbiory wszystkich muzeów narodowych. Tworzą się wtedy ogromne kolejki, ale oferta jest wyjątkowa – za darmo wejść można do samego Luwru! Ponadto swoje drzwi dla oszczędnych turystów otwiera, należące do największych na świecie muzeów przyrodniczych, Muséum National d'Histoire Naturelle. W siedmiu oddziałach gromadzi ono eksponaty związane ze środowiskiem, ekologią i społeczeństwem.

Najstarsze na świecie muzeum typu technicznego, Conservatoire National des Arts et Métiers, prezentuje osiągnięcia rzemiosła, przemysłu i techniki. Bezpłatny jest również wstęp do szeregu muzeów i galerii sztuki: Musée National d'Art Moderne (muzeum sztuki nowoczesnej), Galerie nationale du Jeu de Paule (galeria sztuki współczesnej), Musée Picasso (galeria twórczości Pabla Picasso), Musée de l'Orangerie (galeria sztuki impresjonizmu), Musée Guimet (muzeum sztuki azjatyckiej).

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz