Co można zobaczyć za darmo w Porto?

Podróże    
ocena

Z pewnością pierwszym ogólnodostępnym miejscem, które warto zobaczyć w Porto, jest plac Ribeira – historyczny rynek, z którego dobrze rozpocząć zwiedzanie całej okolicy wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co można zobaczyć za darmo w Porto?

fot. Michał Osienkiewicz

W północnej części placu znajduje się monumentalna, trzypiętrowa fontanna. Dzielnica Ribeira rozciąga się wzdłuż rzeki Douro, rozdzielającej Porto od miasta Vila Nova de Gaia. Dwa brzegi łączy słynny most – ważący ponad 3 tysiące ton stalowy Ponte Dom Luis I (przejście obiema kondygnacjami – bezpłatne).

Ogólnodostępny, a więc i bezpłatny, jest również dworzec Sao Bento, który stanowi nie tylko węzeł komunikacyjny, ale i ważną atrakcje turystyczną. Jego ściany wyłożone są kafelkami, na które naniesione zostały malowidła przedstawiające historię Portugalii. Perłą architektury współczesnej jest Casa da Musica, czyli główna sala koncertowa miasta.

Za darmo udostępnianych jest wiele kościołów. Se Cathedral to romańska świątynia przebudowana w stylu barokowym. Kościół św. Klary słynie z kolei z bogatego wnętrza z wyobrażeniem świętych w stylu barokowym i rokoko. Bezpłatny jest również wstęp do romańskiego Martinho de Cedofeita.

W Vila Nova de Gaia znajdują się liczne winiarnie, z udostępnianymi dla turystów piwnicami. Ich zwiedzanie z przewodnikiem nic nie kosztuje i kończy się zazwyczaj bezpłatną degustacją win: białego i czerwonego. Za darmo wejść można do Praca da Cordoaria – miejskiego parku ze stawem oraz... bezpłatnym WiFi.

Warto zobaczyć Mercado do Bolhao, tradycyjny targ, na którym sprzedaje się przede wszystkim owoce, warzywa i ryby. Z Porto warto też podjechać do sąsiedniego Matosinhos, gdzie za darmo można skorzystać z plaży nad Oceanem Atlantyckim.

Przestronne muzeum sztuki współczesnej, Fundacao de Serralves, codziennie udostępnia swoje zbiory za darmo osobom poniżej 18 roku życia i studentom. Pozostałe osoby bezpłatnie mogą się tutaj dostać w niedziele w godzinach 10:00-13:00. Obok budynku muzeum, zaprojektowanego przez słynnego architekta Alvaro Siza, znajduje się piękny ogród.

W soboty i niedziele bezpłatny jest wstęp do Museu Romantico, usytuowanego w majestatycznej XVIII-wiecznej rezydencji otoczonej ogrodami, a także do Museu do Vinho de Porto, poświęconego historii wytwarzania wina Porto.

Byliście kiedyś w tym mieście? Co spodobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz