Co można zobaczyć za darmo w Stambule?

Podróże    
ocena

Stambuł to ogromna metropolia, którą zamieszkuje kilkanaście milionów osób. Różne rejony tego największego miasta Turcji, które podzielone jest na europejską i azjatycką część, odkrywać można stopniowo przez wiele dni lub tygodni.

Co można zobaczyć za darmo w Stambule?

fot. Michał Osienkiewicz

Możliwości zwiedzania za darmo jest bardzo dużo – w Stambule znajduje się ponad 2600 meczetów, 120 kościołów, 26 synagog oraz dziesiątki pałaców, muzeów i pomników.

Inaczej niż w przypadku Hagi Sofii, bizantyjskiej świątyni o ogromnym znaczeniu historycznym, nie płacąc ani jednej liry możemy dostać się do Błękitnego Meczetu. Jest to XVII-wieczny, najokazalszy z tutejszych meczetów, stanowiący jedną z głównych atrakcji turystycznych. Ściany świątyni, przy której ustawiono sześć minaretów, zdobi 21 tysięcy błękitnych płytek fajansowych.

Bezpłatne jest również wejście do Meczetu Sulejmana, drugiego co do wielkości miejsca kultu w mieście, położonego na zboczu schodzącym do Złotego Rogu. Za darmo podziwiać można pobliski Hipodrom – niezachowaną budowlę bizantyjską, w miejscu której znajduje się plac z dwoma obeliskami i Kolumną Wężową.

Choć niełatwym zadaniem będzie przekonanie sprzedawców, że bazary w Stambule naprawdę podziwiamy z pustymi kieszeniami, takie zwiedzanie jest jak najbardziej możliwe. Zarówno Kryty Bazar, jak i Bazar Egipski to zresztą przede wszystkim atrakcje turystyczne i nie najlepsze miejsca na zakupy. Niemniej jednak obydwa potrafią zachwycić mnogością oferowanych przypraw, biżuterii, chust i dywanów.

Za darmo można zobaczyć również położoną w azjatyckiej części miasta fortecę Anadolu Hisari oraz wiele terenów zielonych, między innymi park Arboretum Ataturk, Gulhane Park oraz Yildiz Park. Ponadto, o ile stać nas na dopłynięcie, warto odpocząć na Wyspach Książęcych, na które wstęp jest bezpłatny.

Raz w tygodniu swoje zbiory udostępnia oszczędnym turystom Istanbul Modern czyli muzeum sztuki współczesnej. Bilety, które uprawniają nas do zobaczenia licznych galerii i projekcji filmowych, są tutaj całkowicie bezpłatne w każdy czwartek. Codziennie, oprócz niedziel i poniedziałków, za darmo zobaczyć można Muzeum Malarstwa i Rzeźby (Resim ve Heykel Muzesi). Znajdują się tutaj prace nie tylko tureckich artystów, ale również twórców takich jak Henri Matisse czy Pablo Picasso.

Darmowy jest wstęp na jazzowe i filmowe festiwale odbywające się w Stambule: International Istanbul Jazz Festival, Akbank International Jazz Festival, Mountain Film Festival, Istanbul International Short Film Festival.

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz