Co można zobaczyć za darmo w Toruniu?

Podróże    
ocena

Do najważniejszych ogólnodostępnych, a więc i bezpłatnych, atrakcji Torunia należą te znajdujące się w obrębie Starego Miasta. Do większości z nich pozwala dotrzeć sugerowana przez Ośrodek Informacji Turystycznej trasa.

Co można zobaczyć za darmo w Toruniu?

fot. Mateusz Osienkiewicz

Szlak o długości 3,5 km zaczyna się przy słynnym Pomniku Kopernika na Rynku Staromiejskim. Po drodze mija się neorenesansowy Dwór Artusa, mury miejskie i średniowieczną Krzywą Wieżę, okazałą Bramę Klasztorną, Dom Kopernika, ruiny zamku krzyżackiego i barokową Kamienicę pod Gwiazdą.

Na tej samej trasie znajduje się wiele kościołów: wzniesiony przez protestantów barokowy Kościół Ducha Św., gotycki Kościół NMP, najstarsza toruńska świątynia czyli Katedra śś. Janów, okazały Kościół św. Jakuba oraz neogotycki Kościół św. Szczepana. Wstęp do większości świątyń jest w Toruniu bezpłatny. Zwiedzane Katedry śś. Janów kosztuje 3 zł.

Toruń należy do najbardziej zielonych miast w Polsce. Za darmo dostaniemy się do większości parków, w tym na otaczające starówkę Planty. Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu oraz Park na Bielawach to najstarsze wydzielone tereny zielone, a Barbarka – największy teren rekreacyjny.

Planetarium i Orbitarium, w których prezentowane są seanse popularyzujące wiedzę o wszechświecie i astronomii, niestety nie są dostępne za darmo. Warto natomiast wybrać się do nich w weekend lub święto, kiedy wszystkim odwiedzającym przysługują bilety ulgowe. W wybrane dni tygodnia bezpłatnie dostępne są toruńskie galerie. We wtorek ani grosza nie zapłacimy za wstęp do Galerii Sztuki Wozownia, a w czwartek – do Galerii Sztuki Współczesnej.

Również ofertę toruńskich muzeów oszczędni turyści powinni przyjąć z zadowoleniem. Od wtorku do piątku otwarte jest Muzeum Uniwersyteckie UMK, do którego wstęp jest zawsze wolny. Większość pozostałych muzeów udostępnia swoje zbiory bezpłatnie w jeden dzień tygodnia – w środę. Możemy wówczas zorganizować sobie całkowicie darmową wycieczkę po muzeach. Nic nie zapłacimy za wstęp na wystawy stałe w Ratuszu Staromiejskim, Domu Eskenów oraz Muzeum Etnograficznym. Bezpłatne będzie też wejście do Kamienicy pod Gwiazdą i Muzeum Podróżników.

Ponadto Toruń włącza się nie tylko w obchody Nocy Muzeów, ale również organizuje nocne zwiedzanie z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków (kwiecień), Dni Torunia (czerwiec) oraz Europejskich Dni Dziedzictwa (wrzesień).

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz