Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

Podróże    
ocena

Gwiazdki hotelowe są oznaczeniami informującymi o standardach danego obiektu. Ilość gwiazdek jest adekwatna do ilości usług świadczonych w hotelu oraz jakości jego sprzętu.

Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

photoxpress.com

Oznaczenia występują przy obiektach na całym świecie i mają pomóc klientom w wyborze hotelu. Jednakże żadna organizacja konsumencka nie podjęła się dotychczas ujednolicenia norm hotelowych i sprecyzowania jakie standardy odpowiadają ilości gwiazdek.

Każde państwo indywidualnie ustala normy i określa odpowiadającą im liczbę gwiazdek. Dlatego też wybierając miejsce noclegu zagranicą, pamiętajmy, że polskie standardy mogą nie mieć przełożenia na zagraniczne. W takiej sytuacji pozostaje indywidualne zestawienie oferowanych usług i wyposażenia z naszymi oczekiwaniami i potrzebami. 

Jeśli poszukujemy noclegu przez biuro podróży upewnijmy się, czy oznaczenia umieszczone przy hotelach są oryginalne, czy też wprowadzone przez biuro. Wiele biur, aby ułatwić podjęcie decyzji swoim klientom decyduje się na przybliżenie standardów poprzez przyrównanie ich do polskich.

W Polsce standaryzacją baz noclegowych zajmuje się Urząd Marszałkowski, który ocenia m.in:

Zewnętrze elementy wyposażenia (oświetlenie, wejście, dojazd)
Usługi oferowane przez hotel (budzenie, serwowanie śniadań, salonik z TV, restaurację, bar, obsługę bagażową)
Kwalifikacje personelu (znajomość języków obcych, wykształcenie specjalistyczne, jednolity ubiór)
Wewnętrzne elementy wyposażenia (wyposażenie pokojów, recepcji, sanitariatów)

W Polsce hotele i pensjonaty o najwyższym standardzie liczą 5 gwiazdek. Hotel o takim odznaczeniu musi być wyposażony w strzeżony parking, windę powyżej pierwszej kondygnacji, klimatyzację, bezpłatny Internet. Goście mogą mieć możliwość złożenia depozytu, wysłania komuś kwiatów, przeglądu codziennej prasy.

Od hotelu trzygwiazdkowego turysta może oczekiwać dostępu  do internetu, dobrze wyposażonego pokoju, czy też dostępu do internetu. Rzadkością bywa już jednak całodobowa restauracja, czy bar szybkiej obsługi. Bardzo często usługę tę zastępują automaty

Inaczej wygląda standaryzacja w innych krajach. We Francji obowiązywała dotychczas klasyfikacja od 0 do 4 gwiazdek. Dopiero w zeszłym roku skala została ujednolicona z europejskimi normami i obecnie najwięcej, bo 7 gwiazdek, posiada dubajski hotel w kształcie żaglowca.

W ilu gwiazdkowych hotelach najczęściej nocujecie? Czy Wasze doświadczenia potwierdzają, że gwiazdki odpowiadają jakości hotelu?

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz