Co warto zobaczyć Łodzi?

Podróże    
ocena

Łódź - trzecie pod względem liczby mieszkańców i czwarte pod względem powierzchni miasto w Polsce, nie należy raczej do najpopularniejszych pod względem turystycznym ośrodków w kraju. Jeżeli jednak szukamy nieco mniej standardowych atrakcji, ciekawej architektury i bogatej oferty kulturalnej, stolica województwa łódzkiego na pewno nas nie zawiedzie. Nie należy też zapominać, że miasto jest największym w Polsce ośrodkiem filmowym, dzięki czemu zyskało sobie miano „HollyŁódź”.

Co warto zobaczyć Łodzi?

sxc.hu

Turystyczno kulturalnym centrum Łodzi jest ulica Piotrkowska a także okolice Pałacu Poznańskiego i jedno z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych, czyli Manufaktura. Będąca wizytówką Łodzi ulica Piotrkowska ciągnie się na długości ponad 4 km i jest tym samym jedną z najdłuższych handlowych ulic w Europie. To swoista oś centralna, wokół której rozwinęło i koncentrowało się przemysłowe miasto. Od 1990 ulicę Piotrkowską przeistoczono w deptak, który swoją funkcją przypomina starówki innych polskich miast. Specyficzną atmosferę tego miejsca tworzą ciekawe pod względem architektury budynki, restauracje i puby. Miłośników kina przyciąga tutaj Aleja Gwiazd, której pomysłodawcą był Jan Machulski.

Idąc wzdłuż ulicy Piotrkowskiej podziwiać można wiele ciekawych zabytków historycznych. Spośród tych najważniejszych warto wymienić chociażby klasycystyczną Białą Fabrykę Ludwika Geyera. Miejsce, w którym uruchomiono pierwszą w mieście maszynę parową o mocy 60 KW i wzniesiono pierwszy komin, mieści obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa (jedyne w Polsce). Przy ulicy Piotrkowskiej warto też zwrócić uwagę na eklektyczny Pałac Juliusza Heinzla, którego budowę według projektu Otto Gheliga zakończono w 1882 r. Budynek został połączony z fabryczną zabudową, stanowiąc tym samym doskonały przykład wykorzystania funkcji mieszkalnej, handlowej i  reprezentacyjnej. Dziś budynek mieści siedzibę Urzędu Miasta i Łódzkiego Wojewody.

Godnym odwiedzenia miejscem jest też m.in. największy w Europie Cmentarz Żydowski, neobarokowy Pałac Poznańskiego stojący u zbiegu ul. Zachodniej i Ogrodowej (dawna fabryka kryje w swych wnętrzach Muzeum Miasta Łodzi) czy Archikatedra św. Stanisława Kostki (także przy ul. Piotrkowskiej) – jeden z największych kościołów w Polsce i najwyższy budynek miasta zarazem. To zaledwie kilka z wielu przykładów ciekawych budynków i zabytków Łodzi – miłośników architektury zainteresować tu może niemalże każda kamieniczka czy poprzemysłowy budynek.

Chyba żadna osoba odwiedzająca Łódź nie może pozostać obojętna wobec budynku Manufaktury. Wielofunkcyjne centrum, które powstało w miejscu dawnej Fabryki Izraela Poznańskiego (to tutaj toczyła się akcja „Ziemi Obiecanej” Reymonta) będące dziś jednym z ważniejszych symboli miasta, otworzone zostało w 2006 roku. Trwającą kilka lat przebudowę przeprowadzono w taki sposób, aby zachować dawną atmosferę tego miejsca, co się z pewnością udało. O tym, że Manufaktura sama w sobie stanowi wyjątkową atrakcję Łodzi świadczyć może chociażby fakt, iż w 2010 obiekt uhonorowano Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego roku.

Chcielibyście wybrać się do Łodzi? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz