Co warto zobaczyć na Cyprze?

Podróże    
ocena
Rozdarty swego czasu konfliktem kraj dziś jest jednym z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych. Umiarkowany klimat, przejrzysta woda w morzu, urokliwe wioski i zielone przylądki sprawiają, że Cypr jest idealnym miejscem na wypoczynek, również ten aktywny - znany jest jako raj dla rowerzystów górskich.

Co warto zobaczyć na Cyprze?

sxc.hu

Nikozja

Położona w centrum wyspy stolica, przecięta jest tzw. zieloną linią, stanowiącą granicę pomiędzy dwiema częściami kraju. Jest to ważne miejsce pomagające zrozumieć współczesne problemy, z którymi boryka się ta mniej turystyczna część kraju. Nikozja to jednak również piękne mury obronne oraz malownicza starówka, a także piękne ogrody publiczne. Znajduje się tam również ciekawe Muzeum Leventis czy Muzeum Bizantyjskie w dawnym pałacu arcybiskupa, gdzie można podziwiać przepiękne ikony i mozaiki. W Katedrze św. Jana można natomiast zatracić się we wspaniałych freskach, a meczet Selimiye stanowi przykład doskonałej architektury gotyku. Tuż obok znajduje się natomiast sławny na cały świat hammam (łaźnia) Buyuk.

Paphos

W przeciwieństwie do ogromnych kurortów nadmorskich, które zostały w Chorwacji wybudowane bez praktycznie żadnego planowania, Paphos zachowało swój tradycyjny charakter. Saranta Kolones, czyli interesujące ruiny fortu zniszczonego przez trzęsienie ziemi z XIII wieku to wizytówka miasta. Natomiast 2 km dalej można podziwiać groby królewskie, w nekropoli położonej tuż nad brzegiem morza. Wspaniałe mozaiki z Paphos były znane na cały świat za czasów rzymskich. Większość z tych odkrytych na miejscu poświęcona była Dionizosowi, a pokrywają przestrzeń ponad 300 m/kw.

CyprFot. sxc.hu

Masyw Troodos

W tym przyjemnym, górskim regionie, warto udać się na zwiedzanie przede wszystkim opactwa Kykkos, pochodzącego z XII wieku oraz nieco mniej turystycznego opactwa Asinou, gdzie dostać się można tylko na piechotę. Góry zachęcają również do pieszych wycieczek oraz przejażdżek na rowerach, które pozwolą na odkrycie zagubionych wśród szczytów maleńkich wiosek.

Polis i półwysep Akamas

Jest to najmniej zbadany, najdzikszy region na Cyprze. Dziewicza przyroda, bogata fauna oraz wąskie ścieżki to propozycja dla tych, którzy chcą uciec od centrów turystycznych. To tutaj również znajduje się sławne miejsce mitologicznej Kąpieli Afrodyty, tak często przedstawianej na mozaikach.

Famagouste

To kiedyś najbogatsze miasto świata, dziś popadło nieco w zapomnienie, ale dalej czaruje zwiedzających je turystów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Katedra św. Mikołaja, przekształcona w meczet paszy Mustafy. Minaret został fikuśnie wybudowany na ruinach jednej z wież kościoła. Samo miasto położone jest malowniczo na niby-wyspie i można tam poczuć praktycznie żywą jeszcze kulturę Imperium Ottomanów. Ciekawa historia wiąże się również z Wieżą Otella, gdzie guwerner Cypru, Cristoforo Moro miał zabić swą żonę.

Salamina

Ważne stanowisko archeologiczne, ze względu na swe pre-chrześcijańskie korzenie. Wspaniały amfiteatr rzymski, gimnazjum, łaźnie z marmuru oraz piękne mozaiki są ozdobą miasta. Ciągnące się przez 8 km ruiny rzymsko-bizantyjskie znajdują się tuż koło mało uczęszczanej, przyjemnej plaży.

Chcielibyście wybrać się na Cypr? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz