Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?

Podróże    
ocena

Województwo dolnośląskie łączy na swoim terenie piękną przyrodę Sudetów i kotlin z historycznymi, wielokulturowymi miastami. Nie brakuje tu również cenionych uzdrowisk, które są idealnym miejscem do wypoczynku i aktywnej turystyki.

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?

fot. Michał Osienkiewicz

Pełniący funkcję stolicy województwa Wrocław to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast Polski. Warto zwiedzić przede wszystkim Stare Miasto, w tym średniowieczny rynek z późnogotyckim budynkiem ratusza oraz przyległy Plac Solny i plac wokół kościoła św. Elżbiety. Miejscem o wyjątkowym uroku jest też stary Ostrów Tumski. Wśród wspaniałej architektury tego rejonu miasta zwrócić trzeba uwagę na kościoły: Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, XIII-wieczny kościół św. Idziego, Kościół św. Krzyża Kościół św. Bartłomieja. Najbardziej oryginalne atrakcje Wrocławia to między innymi ulica Stare Jatki z pomnikiem ku czci zwierząt rzeźnych i porozrzucane po całym mieście figurki krasnali.

Lista dolnośląskich miast, w których zobaczyć można ciekawe zabytki, jest naprawdę długa. Na uwagę zasługuje Jelenia Góra z piękną zabudową centrum i osiedlami willowymi. Warto zobaczyć tu budynek ratusza, fontannę z posągiem Neptuna oraz mury obronne. Kłodzko wyróżnia się malowniczym położeniem i potężną XVII-wieczną twierdzą z udostępnianymi turystom podziemiami. Legnica szczyci się należącym do najstarszych w Polsce Zamkiem Piastowskim, a także Starym Ratuszem i Katedrą św. Piotra i Pawła. Głogów to między innymi Zamek Książąt Głogowskich z muzeum oraz średniowieczne fortyfikacje.

Najbardziej rozpoznawalnym zamkiem regionu jest Książ, który swoimi rozmiarami ustępuje jedynie obiektom w Malborku i Krakowie. Turystom udostępniana jest część kompleksu, w tym centralny Zamek Piastowski. Zamki gotyckie można znaleźć w wielu miejscach województwa, a najważniejsze z nich to: zamek Grodno, zamek Chojnik i zamek Bolczów.

Ciekawe atrakcje kryje Złotoryja i kilkukrotnie mniejszy Złoty Stok. W pierwszym mieście znajduje się podziemna trasa turystyczna, która została wykuta w XVII wieku na potrzeby kopalni złota. W drugim istnieje możliwość wcielenia się w poszukiwacza cennego kruszcu, przejażdżki podziemnym tramwajem oraz podziwiania podziemnego wodospadu.

Pięknie prezentują się dolnośląskie miejscowości uzdrowiskowe z wieloma sanatoriami. Są to: Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Lądek Zdrój, Cieplice Zdrój, Świeradów Zdrój i Czerniawa Zdrój.

Aktywnej turystyce i podziwianiu przyrody sprzyjają góry i kotliny: Sudety, Kotlina Jeleniogórska i Kotlina Kłodzka. Pominąć nie można Gór Stołowych z rezerwatem Błędne Skały i Szosą Stu Zakrętów.

Na Dolnym Śląsku nie brakuje miejsc, w których można uprawiać wspinaczkę, jazdę na rowerze, narciarstwo i kajakarstwo.

Co uważacie za największą atrakcję Dolnego Śląska? Wypowiedzcie się w komentarzu!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz