Co warto zobaczyć na Krecie?

Podróże    
ocena
Bajeczna wyspa od lat jest symbolem słonecznych wakacji, nad brzegiem błękitnego morza, u stóp ciekawych wzgórz, u progu starożytnej historii. Piesze wędrówki, jazda jazda rowerem, kajaki, wspinaczka, nurkowanie, golf czy jazda konna to atrakcje, które czekają na wycieczkowiczów.

Co warto zobaczyć na Krecie?

sxc.hu

Heraklion (Iraklio)

Gwarna stolica Krety, piąte pod względem wielkości miasto Grecji to wielka metropolia, która kontrastuje z resztą wyspy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim muzeum archeologiczne oraz Pałac Knossos, położony ok. 4 km od centrum, gdzie napawać się można kulturą minojską.  Ruiny, które odkryte zostały w 1900 roku przez brytyjskiego archeologa Evansa są jednymi z najważniejszych na świecie. To tutaj swe korzenie ma jedna z pierwszych wielkich, śródziemnomorskich cywilizacji, która pomiędzy 1900 a 1450 rokiem p.n.e. zawładnęła kulturą całego basenu Morza Śródziemnego. Doskonale zachowane sale pałacu królewskiego, korytarze, klatki schodowe świadczą o potędze minojskiej.

Płaskowyż Lassithi

Płaskowyż położony na wysokości 900 m, otoczony łańcuchem górskim zapiera dech w piersiach. Tysiące wiatraków, które służyły kiedyś do nawadniania upraw cytrusów i innych drzew owocowych w regionie nie są już dziś używane, jednak w połączeniu z urokliwymi wioskami przenoszą nas w czasy tak nam odległe i pozwalają odpocząć od zgiełku wielkich miast.

KnossosFot. sxc.hu

Zakros i Kato Zakros

Zakros stanowi przede wszystkim punkt wypadowy na trekkingi do wąwozu Zakros, czy Doliny Śmierci, który zawdzięcza swą nazwę dawnym grotom pogrzebowym znajdującym się w tym regionie. W dolinie znajdują się również ruiny pałacu Zakros, gdzie odkryto ostatni tego typu budynek z okresu minojskiego. Warto zahaczyć również o urokliwe miasteczko Kato Zakros, spokojną oazę tutejszej ludności, które dzięki zarządzeniu departamentu archeologii opiera się wszelkim próbom modernizacji.

Chania

Dawna stolica Krety zachwyca weneckimi  murami obronnymi, urokliwymi uliczkami oraz malowniczym portem. Stare, weneckie budynki zostały przekształcone w klimatyczne knajpki i kawiarnie, które współistnieją teraz wraz ze starym meczetem oraz budynkami z drewna, w stylu otomańskim, pozostałość po okupacji tureckiej. Miasto stanowi idealną mieszankę pomiędzy Wschodem a Zachodem, miejsce którego nie można ominąć.

Wąwóz Samaria

Trekkingi w wąwozie Samaria należą do najpopularniejszych na Krecie. Doskonałe zarówno dla nowicjuszy, jak i doświadczonych wspinaczy. Długi na 16 km wąwóz na zawsze zapada w pamięć, a najwyższe szczyty Avlimaniko (1858 m) i Volakias (2115 m), oferują wspaniały widok na dolinę Omalos. Bogactwo śródziemnomorskiej roślinności, które wybuchają tysiącem kolorów zwłaszcza w okresie wiosennym to niemała gratka dla pasjonatów egzotycznej flory.

Elafonissi

Elafonissi znane jest przede wszystkim ze swych pięknych plaż. Nie oblegana przez turystów miejscowość pochwalić się może piękną, niebieską laguną oddzieloną od lądu szeroką groblą. Na brzegu natomiast piaszczyste wydmy zachęcają do wędrówek i słodkiego leniuchowania.

Chcielibyście wybrać się na Kretę? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz