Co warto zobaczyć na Litwie?

Podróże    
ocena

Setki lat wspólnej historii, ci sami bohaterowie narodowi i kultura Wileńszczyzny. Polaków z Litwinami łączy więcej niż z jakimkolwiek innym narodem na świecie. Wizyta w największym z państw bałtyckich to okazja do poznania wspaniałych zabytków.

Co warto zobaczyć na Litwie?

sxc.hu

Wilno jest chyba najlepszym przykładem architektury barokowej i konsekwentnie budowanego kompleksu architektonicznego. Stare Miasto zostało w całości – jako pierwszy litewski obiekt – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Liczącą niewiele ponad pół miliona mieszkańców stolicę kraju zwiedza się bardzo dobrze nawet spacerowym krokiem.

Najbardziej reprezentacyjną ulicą Wilna jest Aleja Giedymina, przy której swoje siedziby ma Sejm i Biblioteka Narodowa, a najstarszą i wyjątkowo urokliwą ulicą – ulica Zamkowa (Pilies). Baszta Giedymina to jedyna zachowana baszta dawnego Górnego Zamku z XIV wieku. Wyjątkowym zabytkiem jest Ostra Brama – jedyna istniejąca brama miejska i miejsce kultu maryjnego. W ostrobramskiej kaplicy znajduje się renesansowy obraz Matki Boskiej Miłosiernej.

Warto zobaczyć Katedrę św. Stanisława, którą król Jagiełło założył po przyjęciu chrztu przez Litwę. Jedną z najstarszych świątyń na Litwie jest Kościół św. Mikołaja, a perłą późnego baroku – Kościół św. Anny. Wyjątkowe znaczenia dla Polaków ma cmentarz na Rossie z grobem marszałka Piłsudskiego, Wzgórzem Literatów i wieloma pięknymi rzeźbami.

Inne warte odwiedzenia miejsca Wilna to między innymi: Zamek Dolny, budynki i dziedzińce Uniwersytetu Wileńskiego, Bazylika Archikatedralna, Ratusz i Pałac Prezydencki.

W pobliżu Wilna znajduje się niewielkie miasto Troki, które otoczone jest pięcioma jeziorami. Największą atrakcją tego miejsca jest potężny, oblany wodami jeziora Galwe, zamek wykonany z cegły. Popadające w ruinę mury zostały zrekonstruowane po II wojnie światowej i stanowią dzisiaj ważną atrakcje turystyczną kraju. W miasteczku warto ponadto zobaczyć prawosławną cerkiew oraz piękne drewniane domy. Wyjątkowi są mieszkańcy Troków – to w dużej mierze reprezentanci grupy etnicznej i religijnej Karaimów, których na całym świecie jest zaledwie kilka tysięcy.

Drugie co do wielkości miasto Litwy to położone w centrum kraju Kowno. Mieści się tutaj kamienny Zamek Krzyżacki z XIV wieku, gotycka bazylika archikatedralna oraz sporych rozmiarów klasztor kamedułów. Funkcję siedziby parafii rzymskokatolickiej pełni obecnie Kościół św. Michała Archanioła, który był niegdyś soborem prawosławnym, a następnie kościołem garnizonowym.

Podczas dłuższej podróży po Litwie warto również zobaczyć portową Kłajpedę oraz starówkę w Kiejdanach. Dobrym miejscem na wypoczynek jest uzdrowisko Druskienniki położone nad Niemnem.

Dla imprezowiczów najlepsza będzie nadbałtycka Palanga, a dla miłośników przyrody – Auksztocki Park Narodowy.

Czy macie na Litwie swoje ulubione zabytki? Gdzie lubicie wracać? Opowiedzcie nam o tym!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz