Co warto zobaczyć na Lubelszczyźnie?

Podróże    
ocena

Z roku na rok przybywa turystów odwiedzających Lubelszczyznę. Na terenie województwa nie brakuje historycznych miast, uzdrowiskowych miejscowości i terenów rekreacyjnych, co powoduje, że każdy znajduje tutaj coś dla siebie.

Co warto zobaczyć na Lubelszczyźnie?

fot. Michał Osienkiewicz

Ciekawymi i cennymi zabytkami pochwalić może się Lublin. W stolicy województwa warto zobaczyć przede wszystkim Stare Miasto z fragmentami murów obronnych, Bramą Krakowską i Bramą Grodzką oraz zabytkowymi kamienicami i kościołami. Na uwagę zasługuje okazały Zamek Królewski, gotycka Kaplica św. Trójcy z freskami, katedra z barokowymi wnętrzami oraz budynek ratusza.

Już od 1944 roku działa w Lublinie Państwowe Muzeum na Majdanku, które powstało jako pierwsza taka instytucją na świecie. Nazywany potocznie „Majdankiem” KL, Lublin był drugim co do wielkości nazistowskim obozem w Europie.

Niewielki Kazimierz Dolny to miasto położone malowniczo nad Wisłą. Do najcenniejszych zabytków należy tutaj Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, w którym znajdują się organy z początku XVII wieku, barokowy ołtarz, zabytkowe stalle i chrzcielnica. Warto wymienić również ruiny zamku, synagogę, liczne kamienice i spichlerze. W okolicach miasta rozciąga się Kazimierski Park Krajobrazowy z wąwozami lessowymi.

Z Kazimierza Dolnego niedaleko jest do Puław ze słynnym Pałacem Czartoryskich. Udostępniany częściowo turystom budynek otoczony jest parkiem krajobrazowym, w którym znajdują się liczne zabytki: Świątynia Sybilli, Dom Gotycki, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Jako miejscowość uzdrowiskowa i letniskowa słynie Nałęczów. Zobaczyć tu warto przede wszystkim Park Zdrojowy i jego liczne atrakcje: Sanatorium, Stare Łazienki, pijalnię wód, palmiarnię. Miasto znane jest również z willowej zabudowy z budynkami w stylu szwajcarskim i włoskim.

Podróżując po północnej części województwa, pominąć nie wolno Radzynia Podlaskiego z pięknym pałacem. We wnętrzach rezydencji prezentowane jest bogate wyposażenie, a z zewnątrz budynek otacza park z późnobarokową oranżerią. W Janowie Podlaskim znajduje się z kolei najstarsza polska stadnina słynąca z hodowli koni czystej krwi arabskiej.

W Chełmie odwiedzić trzeba koniecznie Podziemie Kredowe – fragment wielkiego labiryntu podziemnych korytarzy. Położony w południowej części województwa Zamość to z kolei zaplanowane z wielką precyzją miasto, które nazywane bywa „idealnym”. Jego liczne zabytki od 10 lat widnieją na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Co wg Was najlepiej zobaczyć na Lubelszczyźnie? Wypowiedzcie się w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz