Co warto zobaczyć na Malcie?

Podróże    
ocena
Malta - miejsce, gdzie głębia morza oferuje nam doskonałą widoczność nawet do 30 m; miejsce ciche, idealne dla amatorów typowych wyspiarskich klimatów, nurkowania oraz pieszych wycieczek.

Co warto zobaczyć na Malcie?

sxc.hu

Valletta – założona przez Wielkiego Mistrza Jeana de La Valette Parisot, który skutecznie bronił wyspy przed najazdem Turków w 1565 roku, miasto stało się siedzibą zakonu świętego Jana i rządu Malty. Dzisiaj jest pięknym miastem, które odwiedzamy w ciągu kilku godzin, z urzekającymi fortyfikacjami XVI wieku. Valletta jest zbudowana na planie prostokąta, o powierzchni kilkuset metrów, na końcu półwyspu, na północno-wschodnim wybrzeżu Malty. Jednym z najbardziej okazałych budynków jest Auberge de Castille, czyli dawny pałac Hiszpanii i Portugalii, zamknięty dla zwiedzających, mieści obecnie biura premiera. Valletta posiada również wiele ogrodów, w tym Górne Barrakka Gardens, które oferują wspaniały widok na port i pola bawełny. Surowe fasady, katedra i muzeum Jana są dziełem sztuki barokowej: wewnątrz znajdują się bogato zdobione groby z marmuru należące do dawnych rycerzy oraz wspaniałe mozaiki na podłodze. W muzeum podziwiać można również wspaniałą kolekcję gobelinów i dwa obrazy Caravaggia. Ozdobione tkaniny, freski i listwy upamiętniają wielkie tureckie oblężenie.

Z kolei położona na skalistym cyplu, około 15 km na zachód od Valletty, Citta Notabile Noble zawdzięcza swoją nazwę licznym rodzinom arystokracji maltańskiej, które nadal tam mieszkają. Byłe polityczne centrum Malty, którego historia sięga trzech tysięcy lat temu, posiada wspaniały widok na wyspę oraz wąskie, brukowane uliczki, a także jeden z najlepiej zachowanych na wyspie średniowieczny zabytek: Palazzo Falzon, zbudowany w 1495 roku w stylu normańskim. Świątynie Kim Hagiar, które datuje się na 3800 p.n.e. są częścią, wraz z innymi budynkami neolitu, najstarszej konstrukcji wykonanej przez człowieka na świecie. Zoomorficzne rzeźby bożków, ołtarze ofiarne i sale wyroczni są ręcznie rzeźbione za pomocą narzędzi z krzemienia i obsydianu. Gozo to mniej odwiedzany zakątek Malty, wyspa różni się również od swojego sąsiada przez pagórkowate krajobrazy, powolne tempo życia i spokój. Jest to idealne miejsce na relaks, z dala od tłumu wśród skarbów architektury prehistorycznej i średniowiecznej.

Miłośnicy Odysei powinni udać się szlakiem Ulissesa do jaskini Calypso, wykutej w skałach z widokiem na Ramla Bay, na północno-wschodnim wybrzeżu. Entuzjaści speleologi docenią również podziemne jaskinie alabastrowe, dostępne z małego miasteczka Xaghra, 2 km na południowy-zachód od zatoki. Inland Sea to część zachodniego wybrzeża Gozo gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż Morza Śródziemnego: wysokie, strome klify oraz gigantyczny łuk wykuty w skale. Comino to najmniejsza wyspa archipelagu maltańskiego i również najcichsza. Samochody są tu zakazane, znajduje się tylko jeden hotel. Tylko kilka osób i pojedynczy rolnicy mieszkają na miejscu. Idealne miejsce do pływania i nurkowania.

Chcielibyście wybrać się do Bułgarii? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz