Co warto zobaczyć na Mazowszu?

Podróże    
ocena

Na zwiedzaniu Warszawy i – ewentualnie – Żelazowej Woli poprzestaje wielu turystów odwiedzających województwo mazowieckie. Tymczasem region ten nie jest pozbawiony zabytkowych miast i miasteczek, tradycyjnych wsi i robiących duże wrażenie dzieł przyrody.

Co warto zobaczyć na Mazowszu?

fot. Michał Osienkiewicz

W Warszawie zwiedzić warto przede wszystkim Stare Miasto. Jego najciekawsze atrakcje to między innymi: Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III, Rynek Starego Miasta z pomnikiem Syrenki, Barbakan oraz liczne zabytkowe kamienice. Przyciągają też kościoły takie jak Bazylika Archikatedralna, XIV-wieczny kościół św. Marcina oraz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

W prężnie rozwijającej się metropolii nie ma problemu ze znalezieniem miejsca do wypoczynku. Są tu piękne parki – Łazienki Królewskie czy Ogród Saski – a także Las Bielański, Las Kabacki i Las Młociński. Stolica Polski poszczycić się może najlepszymi muzeami. Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Fotoplastikon, Państwowe Muzeum Archeologiczne to tylko niektóre warte odwiedzenia obiekty.

Mniej niż 50 kilometrów dzieli Warszawę od Żelazowej Woli – miejsca, w którym na świat przyszedł jeden z najwybitniejszych kompozytorów na świecie. W liczącej zaledwie 65 mieszkańców wsi znajduje się Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, który jest oddziałem warszawskiego muzeum. Dworek otoczony jest parkiem z pomnikiem pianisty. W położonym ledwo półtora kilometra od Żelazowej Woli Chodakowie zobaczymy z kolei zabytkowy młyn, który używany jest od ponad dwustu lat.

Niebagatelną rolą w historii Polski, a także licznymi zabytkami pochwalić może się Płock. W mieście znajduje się Bazylika Katedralna WNMP z grobami Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego oraz słynnymi Drzwiami Płockimi, a także Zamek Książąt Mazowieckich z gotyckimi wieżami i bogatym w zbiory Muzeum Mazowieckim. W Pułtusku pominąć nie można położonego nad brzegiem Narwi zamku biskupiego, który gościł w przeszłości wiele koronowanych głów oraz bazyliki kolegiackiej z niezwykłym sklepieniem, freskami i zabytkami złotnictwa.

Na Mazowszu zobaczyć trzeba chociaż kilka z wielu zamków i innych budowli wzniesionych przez Piastów. Niewielka wioska, jaką jest Czersk, była kiedyś stolicą księstwa dzielnicowego i jednym z najstarszych miast regionu. Z czasów świetności do dzisiaj pozostały tu fragmenty zamku książęcego z murami, wieżą i bramą wjazdową. Wśród bagien wzniesiony został zamek w Ciechanowie,  gdzie wciąż podziwiać można 10-metrowe mury i narożne baszty.

Do największych atrakcji przyrodniczych województwa należy Puszcza Kampinoska z urozmaiconym krajobrazem bagien i wydm. Symbolem puszczy i parku narodowego jest łoś, którego można spotkać podczas pieszych i rowerowych wycieczek. Do uprawiania aktywnej turystyki zachęca Jezioro Zegrzyńskie z przystaniami kajakowymi i żeglarskimi.

Macie swoje ulubione miejsca na Mazowszu? Czekamy na Wasze opinie!

OCENA
3.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz