Co warto zobaczyć na Opolszczyźnie?

Podróże    
ocena

Choć jest najmniejszym z polskich województw, nie może skarżyć się na brak atrakcji turystycznych. Na Opolszczyźnie można zarówno zwiedzać zabytki, jak i wypoczywać na łonie natury.

Co warto zobaczyć na Opolszczyźnie?

fot. Michał Osienkiewicz

Opole pochwalić może się między innymi średniowiecznymi świątyniami. Za najstarszą uchodzi Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha z X wieku. Najważniejszym kościołem jest Bazylika Katedralna, a swoim barokowym wnętrzem wyróżnia się Kościół Świętej Trójcy.

W stolicy województwa zobaczyć trzeba Rynek Starego Miasta z kamieniczkami, Wieżę Piastowską i Starą Synagogę. Atrakcją jest również gmach Dworca Głównego, który odznacza się piękną architekturą i dekoracyjną elewacją. W nazywanym „stolicą polskiej piosenki” mieście zobaczyć można także amfiteatr, który powstał w miejscu najstarszej osady słowiańskiej.

Drugim co do wielkości miastem województwa jest Kędzierzyn-Koźle. Znajdują się tu pozostałości zespołu zamkowego i umocnień twierdzy kozielskiej, która była wielkim systemem umocnień. W położonej nad Kanałem Gliwickim dzielnicy Sławęcice można przespacerować się po dawnym zespole pałacowo-parkowym oraz poznać historię obozu pracy Sławęcice, z którego zachował się między innymi budynek krematorium.

We wsi Góra Świętej Anny w miejscu dawnego kamieniołomu rozciąga się duży amfiteatr skalny o ciekawej historii. Nad okolicą góruje zespół klasztorny franciszkanów z kościołem, krużgankowym dziedzińcem i rozległą kalwarią. Podróżując po południowej części województwa, nie warto pomijać również XIII-wiecznego układu architektonicznego miasta Głuchołazy. W Paczkowie do dzisiaj zachowały się średniowieczne kamienne mury i bramy obronne. Wieś Moszna słynie z kolei z przepięknego pałacu, który składa się z 99 wież i wieżyczek oraz 365 pomieszczeń. Sprawiający wrażenie ostoi spokoju, zespół pałacu i parku jest nie tylko udostępniany turystom, ale również wykorzystywany przez Centrum Terapii Nerwic.

Brzeg pochwalić może się Zamkiem Piastów Śląskich, w którym mieści się muzeum. Olesno i Kluczbork to przede wszystkim miejsca, przez które przebiega szlak drewnianego budownictwa sakralnego. W obydwu miastach swoją architekturą wyróżniają się budynki ratusza.

Rzesze wczasowiczów, w tym także Czechów i Niemców, przyciąga Jezioro Turawskie i położone nad nim ośrodki wypoczynkowe. Można tu zrelaksować się na plaży, ale również uprawiać żeglarstwo. Miłośnicy przyrody z pewnością docenią Opolszczyznę za rezerwat Przylesie, w którym znaleźć można 200-letnie dęby i chronione gatunki roślin. Dolina Odry porośnięta jest miejscami lasami łęgowymi.

Czy macie na Opolszczyźnie swoje ulubione miejsca? Opiszcie nam je w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz