Co warto zobaczyć na Podkarpaciu?

Podróże    
ocena

Podkarpacie to zróżnicowany region, w którym znaleźć można i kotliny, i pogórza, i góry. Niejednorodne są także miasta, które od wieków leżą na styku różnych kultur i tradycji. Wśród cennych zabytków nie brakuje kościołów, cerkwi, synagog oraz pałaców i zamków.

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu?

fot. Mateusz Osienkiewicz

Na tle innych zabytkowych miast Podkarpacia wyróżnia się Przemyśl. Zobaczyć tu warto rynek z najbliższą zabudową, renesansowy Zamek Kazimierzowski i Pałac Lubomirskich. Najważniejsze kościoły to Bazylika Archikatedralna, Kościół św. Antoniego Padewskiego i Kościół św. Teresy. Jest wiele klasztorów, które zajmowane są między innymi przez franciszkanów, karmelitów i benedyktynki. Sobór św. Jana Chrzciciela, Cerkiew Matki Bożej Bolesnej i Cerkiew Zaśnięcia NMP to tylko kilka świątyń użytkowanych przez ludność prawosławną. W czasie drugiej wojny światowej zniszczona została większość synagog, ale przetrwały dwie, które Niemcy wykorzystywali do własnych potrzeb – zaadaptowana na budynek elektrowni Synagoga Zarańska oraz mieszcząca stajnię dla koni Nowa Synagoga.

W pobliżu Przemyśla wartą uwagi miejscowością są Bolestraszyce, w których znajduje się arboretum (ogród dendrologiczny) z wieloma rzadkimi gatunkami roślin.

Na Podkarpaciu warto przyjrzeć się historycznym miastom i miasteczkom. Krosno pochwalić może się zabytkowym zespołem architektonicznym, renesansowymi kamienicami z podcieniami, licznymi kościołami i klasztorem jezuitów. Zabudowa Jarosławia jest świadectwem historii przenikania się kultury polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Przeworsk, oprócz zabytkowych świątyń, mieści na swoim terenie zespół pałacowo-parkowy wzniesiony przez rodzinę Lubomirskich oraz jedyny w Polsce żywy skansen – odtwarzający realia galicyjskiego miasteczka Pastewnik. Każdego roku tłumy Żydów z całego świata odwiedzają Leżajsk i tutejszy grób cadyka Elimelecha.

W Łańcucie turyści podziwiają jeden z najpiękniejszych w Polsce zamków. Otoczona ogrodami rezydencja magnacka Lubomirskich i Potockich wyróżnia się bogactwem zbiorów. Zespoły pałacowo-parkowe oglądać można również w Krasiczynie, Baranowie Sandomierskim, Sieniawie i Dukli.

W wielu miejscach województwa wydobywa się wodę mineralną. Najpopularniejsze uzdrowiska to: Iwonicz Zdrój, Rymanów Zdrój, Polańczyk Zdrój i Horyniec Zdrój.

Podziwianiu przyrody i aktywnej turystyce służą najlepiej podkarpackie góry. Całkowicie dzikie niegdyś Bieszczady dysponują dzisiaj dobrą bazą turystyczną. Wiele ośrodków wypoczynkowych znajduje się przy Jeziorze Solińskim, które latem przyciąga prawdziwe tłumy. Na piesze wędrówki doskonałym miejscem jest również Beskid Niski z Magurskim Parkiem Narodowym.

Czy byliście kiedyś na Podkarpaciu? Co spodobało Wam się najbardziej? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz