Co warto zobaczyć na Podlasiu?

Podróże    
ocena

Województwo podlaskie to kulturalny tygiel, jakich w Polsce niewiele. Jedną ziemię zamieszkują tu, oprócz Polaków, także Białorusini, Rosjanie i Tatarzy; oprócz katolików – także protestanci, prawosławni i muzułmanie. Region zróżnicowany jest nie tylko kulturowo, ale i turystycznie. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy zabytków, jaki i przyrody i wypoczynku.

Co warto zobaczyć na Podlasiu?

fot. Mateusz Osienkiewicz

Do najciekawszych atrakcji Białegostoku należy niewątpliwie Pałac Branickich, który nazywany bywa „polskim Wersalem”. Znakomicie zachowana saska rezydencja magnacka otoczona jest obszernym barokowym parkiem. Warto przespacerować się Rynkiem Kościuszki, czyli reprezentacyjną promenadą miasta, przy której koncentruje się wiele zabytków. Uwagę zwraca renesansowy Stary Kościół Farny, klasycystyczny Cekhaus (dawna zbrojownia) i późnobarokowy Klasztor Sióstr Miłosierdzia.

Przy ulicy Lipowej pięknie prezentuje się prawosławny Sobór św. Mikołaja, a przy Konstantego Kalinowskiego – niewielka Cerkiew św. Marii Magdaleny. W całej Polsce znana jest Galeria Arsenał, która gromadzi zbiory sztuki współczesnej.

Zaledwie 30 kilometrów dzieli Białystok od Tykocina, którego zabytki stanowią najlepszą pamiątkę dawnej kultury żydowskiej. Przyjrzeć trzeba się tu przede wszystkim Małemu Rynkowi z fragmentami arkadowego muru, XVII-wiecznej Wielkiej Synagodze oraz Muzeum Kultury Żydowskiej, które mieści się w Domu Talmudycznym. Niewielkie przygraniczne Krynki to z kolei potężny cmentarz żydowski, na którym zachowało się ponad 3000 nagrobków.

Poznawanie cmentarzy tatarskich i meczetów umożliwia podróżującym unikatowy Szlak Tatarski. Muzułmańskim centrum jest licząca zaledwie stu mieszkańców wioska Bohoniki, gdzie znajduje się niewielki drewniany meczet oraz mizar – wciąż czynny cmentarz tatarski. Wieś Kruszyniany może z kolei pochwalić się najstarszą świątynią muzułmańską w Polsce – XVIII-wiecznym meczetem z dwoma minaretami.

Dla wyznawców prawosławia najważniejszym miejscem nie tylko w województwie, ale i w całym kraju jest podlaska Grabarka. Na położonej obok wsi górze o tej samej nazwie znajduje Monastyr św. Marii i Marty, trzy cerkwie i dwa domy pielgrzyma.

Dobre warunki do wypoczynku znaleźć można w ośrodkach takich jak Augustów czy Rajgród. Na wielu rzekach uprawiać można kajakarstwo, a na jeziorach Suwalszczyzny – żeglarstwo.

Województwo Podlaskie pokochają miłośnicy przyrody. Białowieski Park Narodowy to miejsce unikatowe w skali europejskiej i światowej – ostatni las pierwotny na kontynencie i największe na globie naturalne schronienie dla żubra. Niezwykłą przyrodę Podlasia poznawać można również w innych parkach narodowych (Narwiańskim, Biebrzański, Wigierski) i krajobrazowych (Suwalski, Puszczy Knyszyńskiej).

Czy wybieracie się na Podlasie? Co obejrzycie w pierwszej kolejności? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz