Co warto zobaczyć na Pomorzu?

Podróże    
ocena

Nie tylko szum morza, ale i krajobraz wzgórz, jezior i borów składają się na piękno województwa pomorskiego. Nawet dynamicznie rozwijające się miasta nie zapominają o swoim zabytkowym charakterze, który przyciąga prawdziwe rzesze turystów. Pomorze to wymarzone miejsce na wypoczynek i aktywną turystykę.

Co warto zobaczyć na Pomorzu?

fot. Michał Osienkiewicz

Najważniejszym ośrodkiem Pomorza jest Trójmiasto. W Gdańsku zobaczyć trzeba przede wszystkim atrakcje Głównego Miasta, Starego Miasta i Długiego Pobrzeża. Brama Wyżynna, fontanna Neptuna, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Kościół Mariacki, bramy wodne, Westerplatte i Twierdza Wisłoujście to tylko część obiektów, których nie wolno pominąć podczas zwiedzania.

Gdynia przyciąga z kolei długim Bulwarem Nadmorskim, Skwerem Kościuszki ze statkiem Dar Pomorza i okrętem ORP Błyskawica, wieloma punktami widokowymi, a także miejskim Akwarium.

Sopot to przede wszystkim najdłuższe w Europie drewniane molo, gwarny „Monciak”, okazały Grand Hotel i niezwykły Krzywy Domek.

Na wschodzie województwa położony jest Malbork z potężnym zamkiem krzyżackim, który należy do największych budowli średniowiecznych w Europie. Niezdobyta twierdza kryje w sobie tyle atrakcji, że na dokładne jej poznanie potrzebne mogą być dwa dni. Obejrzeć trzeba najważniejsze sale i kaplice Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Wielkiego.

Również w Bytowie podziwiać można dawną krzyżacką twierdzę, w której mieści się dzisiaj Muzeum Zachodnio-Kaszubskie. W Kwidzynie najważniejszym zabytkiem miasta jest zespół zamkowo-katedralny. Uwagę zwraca potężne gdanisko, czyli zewnętrzna wieża połączona z zamkiem przejściem mostowym oraz muzeum, które prezentuje mozaiki i gotyckie malowidła. Niewielki zamek znaleźć można również w Słupsku - częściowo zrekonstruowany Zamek Książąt Pomorskich został tu wzniesiony na początku XVI wieku. Miasteczko Pelplin to z kolei gotycki zespół klasztorny cystersów z bazyliką, bogatym wyposażeniem i niezwykle cennymi zbiorami starodruków.

Warto poznać Kaszuby i ich oryginalne miasta i wioski. Za stolicę regionu uznaje się Kartuzy z XIV-wieczną kolegiatą, która jest pozostałością dawnego zespołu klasztornego. Zobaczyć trzeba jej przypominający wieko trumny dach, a wewnątrz – barokowe stalle i kołyszącego się na wahadle zegara anioła śmierci. Ludowe stroje, zabawki i dzieła artystyczne gromadzi znajdujące się tutaj Muzeum Kaszubskie. We wsi Wdzydze Kiszewskie znajduje się najstarszy w Polsce skansen prezentujący realia wioski kaszubskiej i kociewskiej, gdzie można spróbować własnych sił w pracach rękodzielniczych.

Trudno wyobrazić sobie poznawanie uroków województwa bez wizyty w nadmorskich miejscowościach wypoczynkowych. Oprócz Trójmiasta, popularnymi kąpieliskami mogą pochwalić się miedzy innymi: Ustka, Łeba, Jastrzębia Góra, Władysławowo, Jastarnia i Krynica Morska. Zobaczyć warto też Hel z latarnią morską, Muzeum Rybołówstwa i Fokarium.

Przyrodę województwa Pomorskiego można podziwiać na każdym kroku. Szwajcaria Kaszubska i Pojezierze Starogardzkie to malownicze krainy tysiąca jezior. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dzieli wzgórze Wieżyca (328,6 m n.p.m.) od depresyjnych terenów Żuław Wiślanych. W pobliżu Łeby, Rowów i Białogóry podziwiać można ruchome wydmy, a w rejonie Jastrzębiej Góry i Kępy Redłowskiej – brzegi klifowe.

Czy byliście już na Pomorzu? Macie swoje ulubione miejsca? Opowiedzcie nam o nich!

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz