Co warto zobaczyć na Sycylii?

Podróże    
ocena

Sycylia łączy w sobie piękne plaże, gaje oliwne i klimat, który ucieszy każdego podróżnika na południu Europy. Wypoczynkowi na wyspie charakteru dodaje surowy krajobraz, niepokojąca Etna i mafijne legendy. Każde miasto kryje zabytki, które warto poznać.

Co warto zobaczyć na Sycylii?

sxc.hu

Palermo to stolica regionu i centrum gospodarki, kultury i turystyki na wyspie. Jednym z najokazalszych i najczęściej odwiedzanych zabytków miasta jest tutejsza katedra. Wielokrotnie przebudowywany, zwieńczony kopułami budynek mieści w swoich wnętrzach groby królewskie i bogaty w eksponaty skarbiec.

Palazzo dei Normanni to dawna siedziba królów i obecne miejsce zgromadzeń sycylijskiego parlamentu. Budowę pałacu, który w okresie panowania Normanów należał do najważniejszych dworów Europy, rozpoczęto już w IX wieku. Wewnątrz budynku warto zwrócić uwagę przed wszystkim na kaplicę królewską i bizantyjskie mozaiki. Dwa inne pałace znajdują się w dawnym parku królewskim, który nie przetrwał do dzisiaj, choć w okresie swojej świetności nazywany był „rajem na ziemi”. Zarówno pałac Zisa, jak i Cuba zachowały elementy oryginalnej sztuki islamu.

Za jeden z najwspanialszych pomników architektury uchodzi również XII-wieczny Kościół San Giovanni z charakterystycznymi czerwonymi kopułami. Koniecznie trzeba udać się też na któryś z tutejszych zatłoczonych bazarów.

Dawną potęgą wyspy były Syrakuzy – ważna kolonia grecka, centrum kultury i ojczyzna Archimedesa. W mieście o niezwykłej historii zachowały się ruiny trzech greckich świątyń, starożytnego teatru greckiego i rzymskiego amfiteatru z II wieku oraz potężnego Ołtarza Hierona, na którym niegdyś składano ofiary. Nie brakuje tu zabytków średniowiecznych, jak kościoły, arystokratyczne pałace czy zamek Maniace. Potężna grota skalna nazywana Uchem Dionizosa wykorzystywana była przez starożytnych jako więzienie.

Na Sycylii zachwycić potrafi Taormina. Miasteczko położone jest malowniczo na stromych zboczach wzgórz, z widokiem na przepiękną zatokę wysepki Isola Bella. Znaleźć tu można grecki amfiteatr, średniowieczną katedrę oraz Palazzo Corvaja – pałac, którego początki szacuje się na X wiek.

Na południowym wybrzeżu wyspy znajduje się 60-tysięczne Agrigento z zespołem budynków sakralnych z V wieku p.n.e. Miasto założone zostało przez greckich kolonistów, ale zdobywane było przez Kartagińczyków, Rzymian, Arabów i Normanów. Jego burzliwą historię śledzić można oglądając – poświęcone bóstwom takim jak Zeus czy Herkules – świątynie, a także ruiny domów, grobowce i średniowieczne kościoły.

Czy macie swoje ulubione miejsca na Sycylii? Opiszcie nam je!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz