Co warto zobaczyć na Ukrainie?

Podróże    
ocena

Podróż do wschodniego sąsiada to nie jest wielka wyprawa, ale możemy być pewni, że dostarczy nam niezapomnianych przeżyć. Możemy zorganizować kilkudniowy wypad do Lwowa albo pojechać w Karpaty. Kuszą także mniejsze miejscowości, w których kościół stoi obok cerkwi, a w ich sąsiedztwie synagoga. Na Ukrainie spotkamy też serdecznych ludzi, którzy przy odrobinie szczęścia opowiedzą nam wiele historii dotyczących wspólnych dziejów Polaków i Ukraińców.

Co warto zobaczyć na Ukrainie?

Fot. Katarzyna Olchowska

Na Ukrainie każdy znajdzie coś dla siebie. Czarnohora oczaruje miłośników górskich wędrówek, we Lwowie nie zabraknie zabytków do zwiedzania, zachwycone będą także osoby poszukujące pamiątek z dawnych czasów. Zachodnia Ukraina to wspomnienie po wielowiekowym sąsiedztwie Polaków, Żydów, Ormian i Rusinów. Wymieszanie kultur widać w architekturze, czuć w jedzeniu i słychać w niektórych miejscowościach w językowych naleciałościach. Poprawia się infrastruktura narciarska, na Ukrainę można wybrać się więc również zimą (narciarzy przyciąga przede wszystkim stacja narciarska Bukowel).

W sercu Karpat znajduje się Czarnohora. Pasmo górskie, które podbija turystów pięknymi krajobrazami, ale i trudnościami związanymi z wejściem na górę. Najwyższe szczyty Czarnohory to Howerla (2061), Pop Iwan (2022) i Petros (2020). Możemy zapomnieć o oznaczeniach szlaku i schroniskach. To dzikie góry, na trasie ciężko spotkać turystów, trzeba liczyć na siebie i mieszkańców, którzy – jak trzeba – to pomogą. Noclegi w namiotach.

UkrainaFot. Katarzyna Olchowska

Trudy drogi są warte tego, co zobaczymy, kiedy miniemy linię lasów. Widoki niepowtarzalne. Czarnohora to niejedyna górska atrakcja Ukrainy. Czarnohora sąsiaduje z pasmami Gorganów i Świdowca. Gorgany uważane są za jedne z najdzikszych gór Europy. Świdowiec to przepiękne połoniny (Tatulska 1774 m n.p.m., Tatarówka 1710 m n.p.m) z imponującym widokiem na Gorgany i Czarnochorę. Wędrując po ukraińskich górach, napotkamy na drodze samotne domy huculskich górali. Huculi mają swoją oryginalną kulturę. Zajmują się głównie pasterstwem. Żyją skromnie, ale są niezwykle gościnni.

Turystycznych atrakcji nie zabraknie także w ukraińskich miastach. Mogą one nieco odstraszać panującycm bałaganem i swobodną interpretacją przepisów drogowych, ale poza tym są to miejsca godne odwiedzenia. Bardzo dobrze poczujemy się we Lwowie. Nasze serce podbija urocza starówka z licznymi knajpkami i zabytkami. Będąc we Lwowie trzeba koniecznie zajrzeć na Cmentarz Łyczakowski, to jeden z najstarszych polskich cmentarzy, został założony w 1786 roku. Naszą uwagę zwrócą też kościoły i cerkwie (Kościół Bernardynów, Cerkiew Uspieńska i Katedra Ormiańska). Można też ruszyć szlakiem wielkich twierdz. Zaprowadzi on nas do Kamieńca Podolskiego, Buczacza i Chocimia. Jeśli mamy więcej czasu na zwiedzanie Ukrainy, wybierzmy się do stolicy kraju. Kijów to największe ukraińskie miasto, położone nad Dnieprem. Turyści nie będą się nudzić, zabytków i innych atrakcji wystarczy dla wszystkich.

Wycieczka na Ukrainę to bardzo dobry pomysł na ciekawą i niedrogą wyprawę. Dotrzemy tam za pośrednictwem biur podróży, ale spokojnie możemy pojechać też na własną rękę. Jadąc własnym samochodem warto sprawdzić przed wyjazdem przepisy celne. Pokonanie wschodniej granicy bywa kłopotliwe, ukraińscy pogranicznicy potrafią nawet z najmniejszego powodu zawrócić samochody. Wówczas trzeba wrócić do kraju po brakujące kwitki i stanąć w kolejce jeszcze raz. W wielu miejscach nazwy miejscowości napisane są wyłącznie cyrylicą.

Planujecie podróż na Ukrainę? Co najbardziej chcielibyście zobaczyć?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz