Co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach?

Podróże    
ocena

„Mazury – cud natury” – brzmiało hasło zachęcające do głosowania na krainę tysiąca jezior w prestiżowym konkursie. Chociaż region nie znalazł się ostatecznie w finałowej siódemce, nie ulega wątpliwości, że rzeczywiście jest miejscem niezwykłym. Szereg atrakcji oferuje również sąsiednia Warmia, z którą Mazury i Powiśle tworzą wspólnie jedno z najciekawszych województw Polski.

Co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach?

sxc.hu

Stolicą województwa jest Olszyn, który w swoim Muzeum Warmii i Mazur przybliża historię regionu. Warto tutaj zobaczyć gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej, Bazylikę św. Jakuba Apostoła, Stary Ratusz oraz dawne mury obronne z Bramą Wysoką. Wieża ciśnień z końca XIX wieku została w Olszytynie zaadaptowana na obserwatorium astronomiczne.

W Elblągu swój początek ma jedna z największych atrakcji turystycznych województwa warmińsko-mazurskiego – Kanał Elbląski. To najdłuższy kanał żeglowny w Polsce, który systemem śluz i pochylni łączy liczne jeziora. Własną łodzią lub statkiem wycieczkowym można tutaj pokonać ponad 80 kilometrów urokliwych okolic. W samym Elblągu na największa uwagę zasługuje starówka z kościołem katedralnym, XIV-wieczną Bramą Targową i pozostałościami fortyfikacji.

Dwadzieścia kilometrów na północ od Elbląga znajduje się miejscowość Kadyny, gdzie rośnie największy dąb w Polsce – Dąb Bażyńskiego. Wysokie na 25 metrów drzewo liczy sobie prawdopodobnie około 700 lat. We wsi jest też stadnina koni oraz szereg chronionych zabytków, między innymi zespół klasztorny franciszkanów i przydrożne kaplice. Nad Zalewem Wiślanym zobaczyć trzeba również Frombork z pięknym Wzgórzem Katedralnym. Mieści się na nim gotycka bazylika, niezwykła Wieża Radziejowskiego oraz Muzeum Mikołaja Kopernika. Uznaje się, że to właśnie w tym miejscu powstawało najsłynniejsze dzieło polskiego astronoma, czyli „O obrotach sfer niebieskich”.

Dużą atrakcją turystyczną regionu jest pole bitwy pod Grunwaldem. Znajduje się ono około 2 kilometry od wsi Grunwald w powiecie ostródzkim. Historyczne zwycięstwo upamiętnia tutaj pomnik, a każdego roku – w połowie lipca – odbywają się Dni Grunwaldu z przyciągającą coraz większe tłumy inscenizacją walk. Kolejną historyczną perełkę kryje nieodległa wieś Gierłoż. Zwiedzać tam można ruiny bunkrów kwatery Hitlera „Wilczy Szaniec”.

Status uzdrowiska posiada Gołdap, gdzie leczyć można między innymi schorzenia narządów ruchu i układu oddechowego. Co ciekawe, znajduje się tu również wyciąg narciarski, który sprawia, że miejscowość jest równie atrakcyjna latem, jak i zimą.

Najsłynniejszym ośrodkiem żeglarskim są Mikołajki, które dysponują dobrą bazą noclegową. Dzięki stacjonującym tutaj statkom Żeglugi Mazurskiej wyruszyć można w podróż po krainie wielkich jezior. Popularne miejscowości wypoczynkowe to także: Giżycko, Ruciane-Nida, Szczytno, Węgorzewo i Mrągowo.

Gdybyście wybierali się na Warmię i Mazury, które miejsce odwiedzilibyście w pierwszej kolejności? Wypowiedzcie się w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz