Co warto zobaczyć na Węgrzech?

Podróże    
ocena
Węgry to państwo, z którym łączy nas więcej, niż można by przypuszczać. W swojej ofercie mają wspaniałe miejsca zarówno przeznaczone do zwiedzania, jak i do nieco bardziej rozleniwionych wakacji. Dodatkowo dojazd jest bardzo prosty, zarówno samochodem, jak i samolotem. Jest to niedrogi, ale turystycznie bardzo dobrze rozwinięty kraj.

Co warto zobaczyć na Węgrzech?

sxc.hu

Budapeszt

Miejsca, których w węgierskiej stolicy, zwanej „Paryżem Wschodu” nie można przegapić to na pewno:

- Dzielnica pałacowa podzielona na dwie części: starówkę oraz Pałac Królewski. Wspaniałe muzea, w tym Galeria Narodowa, warowny zamek, Bastion Rybaków.

- Obuda - rzymskie ruiny  oraz muzeum Kiscelli (Art Nouveau) z zaskakującymi organami wodnymi. Tuż obok znajdują się również pozostałości po rzymskim mieście Aquincum.

- Przejażdżka statkiem po Dunaju oraz szperanie w starych butikach z książkami i biżuterią.

Jezioro Balaton

100 km od Budapesztu usadowiło się piękne jezioro Balaton, o powierzchni ok. 600 km2 - jedno z największych w Europie. Eleganckie hotele i różne atrakcje turystyczne na południowym wybrzeżu kontrastują z bardziej tradycyjną, historyczną północą. Na uwagę zasługuje na pewno urokliwa miejscowość Keszthely czy Balantonfüred, zielone z pięknymi promenadami.

Pécs

To położne pomiędzy Danubą a Dravą miasto jest zapewne jednym z najprzyjemniejszych pod względem zwiedzania i klimatu na Węgrzech. Mogące pochwalić się bogatymi zbiorami muzealnymi oraz bajecznymi zabytkami z epoki Ottomanów, miejscowość słynie również ze światowej klasy przedstawień operowych i baletowych. Symbolem Pecs stał się kościół-meczet przypominający o tureckiej obecności na Węgrzech. Można tu również zwiedzić ciekawą manufakturę porcelany Zsolany, której wyroby cieszyły się renomą w całej Europie XIX wieku.

Eger

Nikt kto odwiedził Eger nie oparł się na pewno jego niepowtarzalnemu urokowi. Zachwycający bogato zdobioną  architekturą barokową kontrastującą z ogólnym wrażeniem miasta śródziemnomorskiego, zaprasza również na lampkę sławnego, a tu właśnie produkowanego czerwonego wina, zwanego „krwią byka”. Centrum miasta z ponad 170 chronionymi prawnie zabytkami, w tym wspaniałym zamkiem Eger z XIII wieku jest zamknięte dla ruchu samochodowego, więc tym bardziej przyjemne do zwiedzania na piechotę.

Park narodowy Hortobágy

Rozpościerający się malowniczo na przestrzeni ponad 520 km2 na Wielkiej Równinie węgierskiej, około 40 km od Debrecen, ten park narodowy jest jednym z najważniejszych w Europie miejsc idealnych do obserwacji wszelkiego rodzaju ptactwa. Ornitologów zachwyci ponad 300 gatunków różnych odmian orłów, bocianów, sokołów oraz wielu innych. Chronione są tu przede wszystkim delikatne obszary podmokłe i bagna oraz saliny. Aby móc zobaczyć te wszystkie cudowności trzeba jednak posiadać przewodnika, a wycieczkę po parku można odbyć tylko i wyłącznie na grzbiecie konia, bądź na własnych nogach.

Jeszcze kilka lat temu Węgry były bardzo chętnie odwiedzanym przez Polaków krajem. A jak to wygląda teraz? Jeździcie jeszcze nad Balaton? :)

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz