Co warto zobaczyć na Ziemi Lubuskiej?

Podróże    
ocena

Lubuskie to zielone płuca Polski – ponad połowę powierzchni województwa zajmują lasy. Ale oprócz puszczy, borów, parków narodowych i krajobrazowych na turystów czeka tutaj szereg innych ciekawych miejsc i zabytków.

Co warto zobaczyć na Ziemi Lubuskiej?

sxc.hu

Jedną z najważniejszych atrakcji województwa jest bez wątpienia Międzyrzecki Rejon Umocniony. To niezwykły podziemny system fortyfikacji stworzonych przez Niemców przed II wojną światową. Kilkadziesiąt bunkrów połączonych jest korytarzami, które tworzą labirynt o długości ponad 30 kilometrów. To miejsce o ciekawej historii jest ważne z jednego jeszcze powodu – w znajdującym się tutaj rezerwacie przyrody zimuje każdego roku około 30 tysięcy nietoperzy różnych gatunków.

W jednym z najstarszych miast ziemi lubuskiej, 20-tysięcznym Międzyrzeczu, zobaczyć warto wzniesiony za Kazimierza Wielkiego zamek. W XIV-wiecznym budynku mieści się Muzeum Regionalne z wyjątkową kolekcją portretów trumiennych.

Mianem „perły ziemi lubuskiej” szczyci się oblany wodami dwóch jezior Łagów. Malowniczo położona wieś jest znanym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym. Znajduje się tutaj Zamek Joannitów z renesansowym dziedzińcem i 35-metrową wieżą. Wnętrza zajmuje sala gotycka i sala z barokowym kominkiem, a z zewnątrz budowla otoczona jest zabytkowym parkiem.

Nieodległy Świerkocin jest miejscowością szczególnie atrakcyjną dla dzieci. W tutejszym ZOO-Safari z własnego samochodu podziwiać można zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Zaledwie trzy kilometry dalej na północ, w Nowinach Wielkich, znajduje się park dinozaurów. Pokonując ścieżkę edukacyjną, oglądać można naturalnej wielkości modele gadów i poznawać etapy rozwoju zwierząt.

Podróżując po południowej części województwa, pominąć nie można Żagania i jednego z najcenniejszych zabytków architektury barokowej. Złożony z trzech kondygnacji Pałac Lobkowitzów wzorowany był na najlepszych wzorach francuskich i włoskich.

Województwo lubuskie, które pełne jest nie tylko lasów, ale i jezior to wymarzony teren dla wędkarzy i miłośników wypoczynku nad wodą. Wiele ośrodków letniskowych znajduje się wokół Jeziora Sławskiego oraz w Niesulicach nad Jeziorem Niesłysz. Walory historyczne i rekreacyjne łączą w sobie okolice Międzyrzecza – odpoczywać można nad Jeziorem Głębokim oraz Lubiążem i Krajnikiem.

Miłośnikom przyrody warto polecić obszary chronione województwa. W Drawieńskim Parku Narodowym podziwiać można meandry i strome zbocza oraz tysiące gatunków zwierząt – na czele z borsukiem, żółwiem błotnym, łososiem, pstrągiem, orłem bielikiem i puchaczem. Pod względem ornitologicznym wyróżnia się Park Narodowy Ujście Warty, które jest ostoją dla zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków.

Co wg Was najbardziej warto zobaczyć na Ziemi Lubuskiej? Dajcie nam znać w komentarzu!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz