Co warto zobaczyć nad Soliną?

Podróże    
ocena

Projekt zapory na rzece San w Solinie powstał na początku lat dwudziestych XX wieku. Już w 1937 roku rozpoczęto jej budowę, ale w realizacji inwestycji przeszkodziła II wojna światowa. Zapora została wybudowana dopiero w latach 1961–1968. Tak jak w większości tego rodzaju inwestycji istniała potrzeba przesiedlenia mieszkańców kliku wsi, które miały znaleźć się pod wodą.

Co warto zobaczyć nad Soliną?

sxc.hu

Obiekt wykonany ze zbrojonego betonu jest najwyższą zaporą oraz budowlą hydrotechniczną w Polsce. Jej wysokość to 81,8 metrów, zaś długość wynosi 664 metry. Zapora waży ok. 2 mln ton. Zapora utworzyła jezioro o pojemności 474 mln m3 oraz powierzchni ponad 2100 ha. W najgłębszym miejscu zbiornika ma 60 metrów głębokości. Przy zaporze wybudowano hydroelektrownię wodną.

SolinaFot. sxc.hu

Jednym z punktów programu zwiedzania zapory i elektrowni wodnej w Solinie jest seans filmowy. Jest on poświęcony zagadnieniom dotyczącym energii odnawialnej. Następnie odbywa się prezentacja gablot o odnawialnych źródłach energii. Można też zobaczyć dokumentalny zapis budowy zapory w Solinie. Ostatnim i zarazem najważniejszym punktem programu jest zwiedzani zapory i elektrowni Solina. Turyści oglądają halę produkcyjną elektrowni oraz dwie galerie – nr 1 i nr 2. Galeria nr 1 znajduje się 5 metrów poniżej poziomu dna Jeziora Solińskiego. W Galerii nr 2 na zwiedzających mogą zobaczyć tzw. fugę oszczędnościową. Jest to jedna z 28 szczelin, znajdująca się pomiędzy najwyższymi sekcjami. W trakcie wizyty w obu galeriach turyści poznają zasady funkcjonowania obiektu czy sposoby uszczelniania podłoża.

Działa tam Centrum Informacyjne Energii Odnawialnej, którego celem jest popularyzacja produkcji czystej energii oraz promowanie podstaw mających na celu ochronę środowiska naturalnego.

UWAGA!

Zaporę i elektrownię wodna w Solinie można zwiedzać przez cały rok. Od 1 maja do 30 września w dni powszednie – od 9.00 do 17.00, zaś w niedzielę i święta – od 9.00 do 15.00. od 1 października do 30 kwietnia dni powszednie 9.00 do 15.00. Zwiedzanie dla osób indywidualnych (do 15 osób w grupie) o godzinach: 10.00, 12.00, 14.00. Grupy zorganizowane (powyżej 20 osób) mogą zwiedzać obiekt od 9.00 do 17.00 i po wcześniejszym umówieniu się.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz