Co warto zobaczyć w Afryce?

Podróże    
ocena
Czarny kontynent ma wiele do zaoferowana, bezkres Sahary, wspaniałe szczyty górskie, niedotknięte ludzką ręką naturalne krajobrazy oraz wspaniałe, niespotykane w Europie zabytki.

Co warto zobaczyć w Afryce?

sxc.hu

Maghreb

Północna Afryka to afrykańska ostoja islamu, przepiękna sztuka mauretańska, muzułmańska, andaluzyjska. Takie perły jak marokański Fez czy egipski Kair świadczą o swego czasu ogromnej potędze cywilizacji arabsko-muzułmańskiej. Do odwiedzin zachęca również starożytna kultura egipska, magiczny świat faraonów zakuty w posągach świątyni w Luksorze czy Karnaku, w grobowcach w Dolinie Królów, w kompleksie Hatszepsut czy skalnym Abu Simbel w Nubii. Trekkingi i wyprawy na Saharę to niespotykana rozrywka pozwalająca na odkrycie tej największej pustyni świata. Fascynują również w Maghrebie pozostałości po cywilizacji rzymskiej i kartagińskiej - starożytna Kartagina i piękny amfiteatr El-Dżem w Tunezji, czy malowniczo położone Volubilis w Maroku. Jak magnes przyciągają arabskie suki i targowiska, w tym legendarna Dżama el-Fna, w Marrakeszu w Maroku oraz kompleks bazarów w starych dzielnicach Kairu. Średniowieczne medyny, z labiryntem uliczek pachnących kadzidłami odkrywają orientalną naturę Północnej Afryki.

Wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, Indyjskiego, Morza Śródziemnego

Dzikie wybrzeża dwóch oceanów, idealne do uprawiania wszelkich możliwych sportów wodnych, niekończących się przechadzek po delikatnych piaskach bezkresnych plaż oraz do wędkowania to znak rozpoznawczy Afryki – od Północy, aż na samo Południe. urokliwe zatoki, dzikie plaże, wspaniałe klify i zielone przylądki zachęcają do wypoczynku. Znane na cały świat bajeczne piaskowe wybrzeże Tanzanii czy należącego do niego Zanzibaru, Sahary Zachodniej, w okolicach Dahli czy w końcu egzotyczne wybrzeże RPA, to idealna propozycja dla tych, którzy leniuchowanie chcą łączyć z podziwieniem przyrody i aktywnym wypoczynkiem.

KilimandżaroFot. sxc.hu

Góry Afryki

Spektakularne wulkaniczne kratery, młode, zaskakujące góry Atlas na Północy, z kulminacją Kilimandżaro wspinającą się na wysokość 5895 m n.p.m. to doskonałe miejsca na trekkingi. Owiane tajemnicą szczyty Afryki od stuleci były często ośrodkiem animistycznych kultów, a ich zbocza zdają się być zatopione w legendach. Są znacznie łatwiejsze w dostępie niż Himalaje, a krajobrazowo, etnicznie tak samo ciekawe i pasjonujące.

Egzotyczna flora i fauna

Cudowne Parki Narodowe, wypełnione po brzegi stadami lwów, antylop, słoni, żyraf i innych egzotycznych stworzeń to przystanek nie do przegapienia w czasie wyprawy do Afryki. Rezerwaty takie jak Serengeti, Tsavo czy Ngorongogoro można by pomylić z pozostałością rajskiego Edenu. Fikuśne drzewa jak baobaby, kwitnące setkami kolorów kwiaty i drzewa owocowe (mango, kokos, papaja oraz wiele innych) to w Afryce nic specjalnego. Safari i trekkingi to idealna okazja, aby zanurzyć się w tym pachnącym świecie. Lasy deszczowe, dzika dżungla to coś czego nie można ominąć.

AfrykaFot. sxc.hu

Afryka - kolebka ludzkości

O tym, że człowiek wywędrował z kontynentu afrykańskiego, świadczą chociażby malowidła prehistoryczne w Tsodilo, w Botswanie. O historycznym znaczeniu Afryki przypominają również inne wpisane na Listę UNESCO obiekty, takie jak Królewskie pałace Abomeyu w Beninie, ruiny Loropeni w Burkina Faso, kościoły skalne w Lalibeli oraz ruiny miasta Aksum w Etiopii, kamienne kręgi Senegambii w Gambii i Senegalu,  przykłady tradycyjnego budownictwa Aszantów czy w końcu legendarne Timbuktu w Mali, gdzie krzyżowały się starożytne szlaki karawanowe.

Chcielibyście wybrać się do Afryki? A może już byliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz