Co warto zobaczyć w Atenach?

Podróże    
ocena

Miasto bogów, kolebka zachodniej cywilizacji, centrum europejskiej kultury – w żadnym z tych określeń nie ma przesady, jeżeli używamy ich do opisania Aten. Największym problemem, przed którym stają odwiedzający stolicę Grecji, jest wybór zabytków z przebogatej oferty. Pomagamy dziś w stworzeniu listy najważniejszych atrakcji!

Co warto zobaczyć w Atenach?

fot. Bartosz Osienkiewicz

Historia, geografia, język polski, wiedza o społeczeństwie… – w szkole na wszystkich tych lekcjach wielokrotnie mówi się o Atenach. Wizytę w stolicy Grecji warto wykorzystać do zobrazowania przełomowych wydarzeń, osiągnięć kultury i życia politycznego, z którymi związane są poszczególne lokalizacje. Zacząć trzeba od Akropolu, największej chluby i symbolu miasta. Tu znajduje się Partenon – zbudowana w stylu doryckim świątynia z V w. p.n.e., a także poświęcona Nike świątynia Apteros oraz Propyleje i Erechtejon.

Na północny zachód od Akropolu oglądać można ruiny Agory, wokół której koncentrowało się życie mieszkańców miasta. W kompleksie warto zwrócić uwagę na dobrze zachowany Hefajstejon – świątynię poświęconą bogu ognia, kowali i złotników. Miejscem niezwykle ważnym dla historii Europy jest również pobliski Areopag – miejsce obrad starożytnej najwyższej rady. Świątynia Zeusa Olimpijskiego to dzisiaj jedynie ruiny, które jednak również warto umieścić na liście obowiązkowych do zobaczenia zabytków. Obok znajduje się również Łuk Hadriana, który oddziela starą i nową część miasta.

Najstarszą dzielnicą Aten jest Plaka, miejsce o niezwykłej atmosferze. Jej krętymi uliczkami warto pospacerować, by odpocząć od szalonych tłumów turystów, których spotkać można w pobliżu Akropolu i innych głównych zabytków. Plaka to miejsce setek tawern, restauracji i kawiarni, które odwiedzają także mieszkańcy miasta. Można w nich spróbować doskonałej kuchni i posłuchać tradycyjnej muzyki. Nie brakuje tu również zabytków – marmurowej Wieży Wiatrów czy XV-wiecznego meczetu.

Wspaniały punkt widokowy, z panoramą Akropolu i jego otoczenia, znajduje się na szczycie Wzgórza Filopapposa. To właśnie tutaj odkryto ślady najstarszego neolitycznego osadnictwa. Najwyższym wzniesieniem w mieście jest jednak wapienne Wzgórze Likawitos, na które najlepiej wdrapać się o własnych siłach, nie korzystając z kolejki.

Na koniec warto rozważyć wizytę w miejscach, które są ważne dla współczesnych Aten. Przy Placu Konstytucji stoi neoklasycystyczny gmach parlamentu i grób nieznanego żołnierza. Anafiotika to dzielnica mieszkalna z pięknym kościołem Aghios Nikolaos Ragavas. Najważniejsze, cenione na świecie muzeum, to Narodowe Muzeum Archeologiczne, gromadzące bezcenne skarby greckiej kultury. Warto również przyjrzeć się zbiorom Muzeum Benaki, którego poszczególne piętra poświęcone są następującym po sobie epokom rozwoju sztuki.

Gdybyście mieli możliwość odwiedzić Ateny, gdzie wybralibyście się w pierwszej kolejności? Czekamy na Wasze opinie!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz