Co warto zobaczyć w Augustowie?

Podróże    
ocena

Augustów to miasto niezwykle, jeśli chodzi o jego położenie. Nazywane jest jeziornym, ze względu na okalające je jeziora: Sajno, Necko, Białe, Rospuda, Studzieniczne. Do tego dochodzi jeszcze kilkanaście mniejszych zbiorników wodnych. To także bardzo dobra baza, jeśli chodzi o wycieczki za wschodnią granicę Polski.

Co warto zobaczyć w Augustowie?

sxc.hu

Na pewno jest to idealne miejsce dla tych, którzy aktywnie uprawiają sporty wodne. Otaczające miasto jeziora oraz odpowiednia infrastruktura sprawiają, że turyści lubią tutaj przyjeżdżać. Jednak jest to tak oczywiste, że nie wymaga komentarza. Warto wspomnieć o ciekawych trasach rowerowych o Puszczy Augustowskiej.

Perełką turystyczną tego regionu jest niewątpliwie Kanał Augustowski, wybudowany w XIX wieku w celu połączenia systemów wodnych Wisły i Niemna.. Ma on długości 102 km. I posiada 18 śluz. Z tej liczby aż 14 znajduje się na terenie Polski. Kanał Augustowski można zwiedzać, korzystając z Żeglugi Augustowskiej, podróżując statkiem pasażerskim. Trzeba jednak wcześniej rezerwować miejsce ze względu na duże zainteresowanie tym obiektem. Wzdłuż trasy kanału stworzono trasę turystyczną (w zielonym kolorze), Najlepiej poruszać się nią pieszo lub na rowerze. Muzeum Kanału Augustowskiego znajduje się w Augustowie w dworku Prądzyńskiego, blisko największej śluzy na Kanale Augustowskim, czyli Niemnowo na Białorusi. W placówce powstałej w 1996 roku znajduje się wiele ciekawych dokumentów dotyczących budowy tego zabytku techniki.

Z ciekawych miejsc czy obiektów, które warto zobaczyć, można wymienić: rynek Zygmunta Augusta z parkiem z XIX wieku, kamienice z przełomu XIX i XX wieku, drewniany dworek Prądzyńskiego z połowy XIX wieku (Dział Historii Kanału Augustowskiego, biały domek, budynek starej poczty, pałac Zarządu Wodnego nad Jeziorem Białym, Oficerski Yacht Club Pacific (były ośrodek wypoczynkowy z pierwszej połowy XX wieku), budynek dworca kolejowego oraz kościoły.

Kanał Augustowski jest jednym z punktów Szlaku Papieskiego. W związku z tym organizowane są rejsy Statkami Papieskimi po tym kanale, innych jeziorach augustowskich oraz jeziorze Wigry. Z kolei w Muzeum Ziemi Augustowskiej można podziwiać produkty rękodzielnictwa wiejskiego.

UWAGA!

Atrakcją Augustowa (i tego regionu) jest kuchnia kresowa. Podstawą wielu potraw są ziemniaki. W związku z tym będąc tutaj warto skosztować tych kulinarnych rarytasów.

Czy byliście kiedyś w Augustowie? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz