Co warto zobaczyć w Austrii?

Podróże    
ocena

Latem historyczne miasta i wioski, a zimą alpejskie szlaki – to najlepsza recepta na poznawanie uroków Austrii. Każdego roku miliony turystów przyciąga stolica, ale ciekawych punktów na mapie jest znacznie więcej. Podpowiadamy, których zabytków nie można pominąć.

Co warto zobaczyć w Austrii?

sxc.hu

Wiedeń nie bez kozery nazywany jest światową stolicą muzyki – swoje dzieła tworzyli tu Strauss, Beethoven i Mozart. Oferta kulturalna stolicy Austrii jest imponująca i obejmuje nie tylko muzykę, ale wszelkie sztuki. Do najbardziej rozpoznawalnych zabytków należy Katedra św. Szczepana, która znajduje się w samym sercu historycznej części miasta. To najważniejsza świątynia kraju, której budowa rozpoczęła się w XIII wieku. Szykowny Kościół św. Karola Boromeusza oraz najstarszy w mieście Kościół św. Ruprechta i, liczący sobie zaledwie 130 lat, Kościół Wotywny to kolejne warte uwagi obiekty sakralne.

W Wiedniu atmosferze uduchowienia w nie mniejszym stopniu sprzyja również piękny gmach Opery Wiedeńskiej, a nawet budynek Ratusza. Zobaczyć warto pałace: Hofburg, w którym odbywają się bale cesarskie, Schonbrunn, który wraz z ogrodami figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz Pałac Kinskich, w którym na świat przyszedł książę Józef Poniatowski.

Salzburg to miasto dumne ze swojej dawnej potęgi i z osoby Wolfganga Amadeusza Mozarta, który urodził się właśnie tutaj. Na wzgórzu ponad miastem wznosi się Twierdza Hohensalzburg – jeden z największych średniowiecznych zamków w Europie. Poniżej prezentuje się zabytkowe centrum, które komitet UNESCO wyróżnił jako pierwszy austriacki obiekt na liście światowego dziedzictwa. Warto odwiedzić najstarsze opactwo benedyktyńskie w krajach niemieckojęzycznych, czyli Klasztor św. Piotra. Pominąć nie można również Pałacu Arcybiskupów oraz domu Mozarta, który mieści się przy ulicy Getreidegasse. Salzburg to miasto ogromnej ilości wydarzeń kulturalnych na czele z Letnim Festiwalem, który potrafi przyciągnąć pasjonatów muzyki i teatru nawet z drugiego końca świata.

Innsbruck wyróżnia się swoim położeniem i panującą w mieście atmosferą. Około 120-tysięczna stolica Tyrolu znajduje się w sercu Alp i przyciąga prawdziwie górskim klimatem. Symbolem miasta jest Goldenes Dachl, czyli zwieńczona złotym dachem kamieniczka, która znajduje się na urokliwej starówce. Do najważniejszych zabytków należy zamek Hofburg z udostępnianymi apartamentami cesarskimi oraz pełny rozmaitych historycznych zbiorów zamek Ambras. Niecodzienne atrakcje to również skocznia narciarska Bergiel oraz najwyżej położone zoo w Europie – Alpenzoo.

Austriackie Alpy to największa atrakcja dla narciarzy, którzy doskonale znają stacje takie jak Kitzbuhel i Hintertux w Tyrolu czy Lech i Zurs w Alberg. Wokół najwyższego szczytu kraju, Glossglockner (3797 m), rozciąga się park narodowy Wysokie Taury. Znajduje się w nim potężny lodowiec Pasterzie oraz niezwykła przełęcz Hochtor.

Co wydaje Wam się największą atrakcją Austrii? Jakie miejsce możecie polecić? Wypowiedzcie się!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz