Co warto zobaczyć w Berlinie?

Podróże    
ocena

Berlin od zawsze był miastem wyznaczającym kierunki dziejów Europy – najpierw jako centrum Królestwa Prus, potem serce Republiki Weimarskiej o bogatej kulturze, następnie główna kwatera Hitlera w III Rzeszy. Współczesny Berlin jest kosmopolityczną metropolią, centrum rozrywki, kultury i handlu, którego symbolem odrodzenia jest nowa dzielnica Potsdamer Platz. Stolica Niemiec przyciąga turystów swoją różnorodnością – poczuć tu można klimat dawnego dworu królewskiego, powiew kultury, czy też szykowność i wielokulturowość, a wszystkie te cechy stapiają się w jedno, niezwykle atrakcyjne miasto.

Co warto zobaczyć w Berlinie?

sxc.hu

Berlin to między innymi miasto ciekawej architektury. Na budowlanych wykopach, które od lat raczej szpeciły stolicę Niemiec, powstały nowoczesne osiedla i przykuwające uwagę budynki. Pozostający przez długi czas nieatrakcyjnym pustkowiem Plac Poczdamski jest dzisiaj tętniącym życiem centrum pełnym futurystycznych wieżowców i sklepów. Warto wybrać się na platformę widokową "Kohlhoff-Hochhaus", skąd rozpościera się widok na oszałamiające budynki, w tym kompleks „Sony” czy „DailmlerChrysler Areal”. Swoistym znakiem rozpoznawczym odrodzonego Berlina jest także Reichstag  z nową, zachwycającą kopułą.

Stolica Niemiec to miasto licznych placów, z których najbardziej znany jest Alexanderplatz. Podziwiać przy nim można ciekawe budynki secesyjnego architekta Petera Behrensa. Na szczególną uwagę zasługuje też oferta kulturalna metropolii. Obiekty muzealne nie są tu przypadkowo rozsiane po mieście, lecz tworzą zwartą Wyspę Muzeów na rzece Sprewie. Uwagę turystów przyciąga Stare Muzeum ze starożytnymi eksponatami pochodzącymi z Grecji i Rzymu, Nowe Muzeum, które przeszło niedawno odbudowę po wojennych zniszczeniach i Muzeum Pergamońskie mieszczące się w budynku przypominającym babilońską świątynię.

Będąc w Berlinie nie sposób pominąć odwiedzenia jego najbardziej kojarzonych przez turystów symboli – Bramy Brandenburskiej i Muru Berlińskiego. Pierwszy z tych obiektów powstał pod koniec XVIII wieku według projektu Carla Gottharda, a jego cechą szczególną jest stojący u szczytu posąg z brązu przedstawiający konny zaprzęg z boginią Nike na rydwanie. Wzniesiony nocą 13 sierpnia 1961 roku Mur Berliński dawniej oddzielał NRD od RFN, a po tym, gdy w 1989 rozpoczęto jego demontaż, dziś podziwiać można tylko fragmenty obiektu świadczące o bolesnej historii miasta.

Wizyta w stolicy Niemiec byłaby niepełna, jeśli pominiemy takie atrakcje jak Wieża Grunewaldzka usytuowana malowniczo na wzgórzu Karlsberg w pobliżu jeziora Wannsee, dominująca nad horyzontem miasta Wieża Telewizyjna o wysokości 365 metrów czy Führerbunker, gdzie Hitler spędził ostatnie dni życia. Na tym oczywiście nie koniec godnych uwagi berlińskich obiektów, jednak o tym, czy zdążmy zobaczyć ich więcej, zadecyduje ilość czasu, który planujemy spędzić w tym ciekawym mieście.

Chcielibyście wybrać się do Berlina? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz