Co warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim?

Podróże    
ocena

Beskid Żywiecki to region, który może wydać się interesujący szczególnie dla osób lubiących spacery po górach. Szlaków jest dużo i są dobrze oznakowane. Jednak należy pamiętać, aby właściwie się przygotować do takiej wyprawy. Również narciarze nie powinni być rozczarowani. W Beskidzie Śląskim mamy klika, dobrych ośrodków narciarskich. Znajdują się one, m. in. w Zawoi, Korbielowie oraz Zwardoniu.

Co warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim?

sxc.hu

Na terenie Beskidu Żywieckiego funkcjonują Żywiecki Park Krajobrazowy oraz Babiogórski Park Narodowy. Wyróżniamy tutaj pasma Pilska, Babiej Góry, Wielkiej Raczy oraz Żeleźnicy. Najwyższym szczytem jest Babia Góra. Utworzono następujące rezerwaty przyrody: „Oszast”, „Pilsko”, „Pięć Kopców”, „Pod Rysianką”, „Romanka”, „Śrubita”, „Butorza”, „Dziobaki”, „Gawroniec” i „Muncioł”. Można także skorzystać z kilku ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych. Powstały, m. in. na masywie Raczy Wielkiej, w Ujsołach czy na wzgórzu Grojec. Utworzono także jedna przyrodniczą trasę rowerową (Pawel Mała – Węgierska Górka). Jednym z najbardziej znanych pomników przyrody nieożywionej na tym terenie jest wodospad w Sopotni Wielkiej. Ma on aż 10 metrów wysokości i jest zaliczany do najwyższych w Beskidach.

Największym miastem Beskidu jest Żywiec – warto zobaczyć  tam Stary Zamek z przełomu XIV/XV wieku, zabytkowy park z XVIII wieku, kościół św. Krzyża z XIV wieku i konkatedrę pw. Narodzenia NMP z XV wieku. Niezwykle ciekawą ofertę przygotował dla zwiedzających żywiecki browar. Powstało tam muzeum z interesującą ekspozycją. Ciekawostką są dwie karczmy: Stary Rzym w Suchej Beskidzkiej i stara karczma w Jeleśni. Osoby zainteresowane zwiedzaniem drewnianych kościółków powinny wybrać się do Milówki, Juszczyna, Gilowic czy Węgierskiej Górki. W wielu miejscowościach można zwiedzać lokalne izby regionalne, m. in. w Jeleśni, Milówce czy Zawoi. Ta ostania miejscowością jest najdłuższą wsią w Polsce. Ma długość aż 18 km.

Będąc w Węgierskiej Górce obowiązkowo trzeba zobaczyć Aleję Zbójników. To sześć drewnianych rzeźb, mają od 4,5 do 5 metrów wysokości.

UWAGA!

Nad Jeziorem Żywieckim można wypocząć, opalając się lub uprawiając wodne dyscypliny sportu. Jedną z atrakcji jest rejs statkiem wycieczkowym po tym zaporowym zbiorniku.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz