Co warto zobaczyć w Białymstoku?

Podróże    
ocena

Najcenniejszym zabytkiem w Białymstoku jest zespół pałacowo-parkowy Branickich. Kompleks ten bywa także nazywany „Wersalem Podlasia” czy „Polskim Wersalem”. Obecnie jest to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich.

Co warto zobaczyć w Białymstoku?

sxc.hu

Zespół parkowo-pałacowy powstał pod koniec XVII wieku na bazie zamku Wiesiołowskich. Obecnie pałac Branickich jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jednak do zwiedzania udostępniono następujące pomieszczenia: Aulę Wielką, Kaplicę, hol główny i klatkę schodową. Budowlę otacza ogród o powierzchni prawie 10 ha. Można tam pospacerować po dwóch częściach: francuskiej oraz angielskiej. Do naszych czasów przetrwał podział ogrodu na górny i dolny z kamiennymi rzeźbami i systemem wodnym. Można tam także podziwiać: pozostałości starego drzewostanu (1 200 drzew) z ponad 20 pomnikowymi okazami, cztery fontanny oraz parę sfinksów na cokołach.

Warto zobaczyć dawny ratusz miejski z XVIII wieku. Obecnie jest on siedzibą Państwowego Muzeum w Białymstoku. W centrum miasta znajdują się XIX i XX-wieczne kamienice.

Warto na chwile zatrzymać się przy kościele p.w. św. Rocha. Kościół został zbudowany został w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym, na planie ośmioboku. Prace przy budowie kościoła rozpoczęto w 1927 roku, a zakończono w latach czterdziestych XX wieku. Warto także zobaczyć kościół farny (XVII–XIX wiek), kościół św. Wojciecha oraz kaplicę p.w. św. Marii Magdaleny z XIX wieku. Z tego samego wielu pochodzi sobór św. Mikołaja Cudotwórcy. Jest to cerkiew katedralna, wybudowana w bizantyjskim stylu. Pozostałością po społeczności żydowskiej jest Synagoga Piaskower oraz trzy cmentarze (przy ul. Wschodniej, Żabiej, Bema i Kalinowskiego).

UWAGA!

Pałac Hasbacha z XIX wieku, pałac Rüdigerów (Lubomirskich) z XIX wieku (siedziba Wyższej Szkoły Administracji Publicznej), pałac Tryllingów oraz pałacyk gościnny Branickich z XVIII wieku (Urząd Stanu Cywilnego) to miejsca, przy których można się na chwilę zatrzymać. Secesyjny pałacyk Cytronów jest obecnie siedzibą Muzeum Historycznego.. Można tam zobaczyć dużą kolekcję numizmatyczną oraz eksponaty związane z osadnictwem tatarskim na tych ziemiach.

Czy byliście kiedyś w Białymstoku? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz