Co warto zobaczyć w Biskupinie?

Podróże    
ocena

Biskupin to jeden z najbardziej znanych rezerwatów archeologicznych w Europie Środkowej. Jest to także najstarsza osada w Polsce. Oczywiście, z tych miejsc, które udało się odkryć archeologom. Prawdopodobnie powstała zimą 738 roku p.n.e. Osada została wybudowana na wyspie na Jeziorze Biskupińskim, czyli obecnym półwyspie. W grodzie biskupińskim przez 150 lat mieszkali ludzie.

Co warto zobaczyć w Biskupinie?

sxc.hu

Gród w Biskupinie jest unikatowym stanowiskiem, ponieważ zawiera pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Tak wierne odtworzenie elementów grodu stało się możliwe, dzięki prowadzonym tu pracom wykopaliskowym.

Na terenie tego historycznego rezerwatu oprócz wspomnianej wyżej rekonstrukcji dawnej osady, powstało Muzeum Archeologiczne. Placówka ta prowadzi szeroko rozumianą działalność edukacyjną. Jej sztandarową imprezą, który posiada już swoją tradycję i splendor, jest festyn biskupiński. Odbywa się on w każdym trzecim tygodniu września. Festyn jest okazją do zetknięcia się na „żywo” z rzeczywistością historyczną. Organizowane są pokazy, warsztaty i prezentacje, które przybliżają życie mieszkańców grodu uczestnikom imprezy.

Dodatkową atrakcją jest „Diabeł Wenecki”, czyli statek, który zacumował przy półwyspie. W związku z tym istnieje możliwość wybrania się na przejażdżkę po Jeziorze Biskupińskim. Jest to możliwe prawie codziennie (za wyjątkiem poniedziałków) w godzinach od 9–17. Taki rejs trwa około 30 minut.

Warto wiedzieć, że Biskupin to jeden z dwóch istniejących w Polsce laboratoriów konserwacji drewna mokrego, wydobywanego podczas prac wykopaliskowych. Poza tym jest ośrodkiem archeologii eksperymentalnej.

UWAGA!

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest placówką, którą można zwiedzać przez cały rok (codziennie w godzinach od 8–18). Zimą ze względu na przesuniecie czasu obiekt jest udostępniony turystom do zmroku. Warto wiedzieć, że miejsce to jest otwarte także w święta państwowe oraz kościelne. Na zwiedzanie Muzeum Archeologicznego potrzebujemy około dwóch godzin. Muzeum dysponuje przewodnikami, posługującymi się językami: niemieckim oraz angielskim.

Byliście kiedyś w Biskupinie? Co zrobiło na Was największe wrażenie? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz