Co warto zobaczyć w Borach Tucholskich?

Podróże    
ocena

Co warto zobaczyć w Borach Tucholskich?

sxc.hu

Park Narodowy Bory Tucholskie znajduje się w północno-środkowej części kraju, w województwie pomorskim. Obejmuje swoim zasięgiem największy kompleks leśny w Polsce.

Można tu podziwiać prawie wszystkie typy jezior. Do niezwykle malowniczych miejsc należy Struga Siedmiu Jezior. Składają się na nią następujące jeziora rynnowe: Zielone, Ostrowite, Jeleń, Bełczak, Płęsno, Główka, i Mielnica-Skrzynka. Zbiorniki te są połączone za pomocą cieku wodnego. Ich zlewiskiem jest jezioro Charzykowskie. Długość całego cieku wynosi 9,4 km.

Na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie mamy do dyspozycji dwa szlaki rowerowe. Poza tym przez ten teren przebiegają cztery trasy rowerowe o łącznej długości 45 km. Utworzono także cztery ścieżki dydaktyczne. Są to: niebieska ścieżka dydaktyczna Piła Młyn, czerwona ścieżka dydaktyczna Łąki Józefowskie, zielona ścieżka dydaktyczna Wokół jeziora lobeliowego Wielkie Gacno oraz botaniczna ścieżka dydaktyczna. Z tej ostatniej mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Turystom udostępniono jeden punkt widokowy. Znajduje się on nad jeziorem Charzykowskim.

Z zabytków kulturowych warto zobaczyć kilkanaście kamiennych kręgów z I i II w.n.e. Są to cmentarzyska plemion gotyckich, które przybyły na teren Polski ze Skandynawii. Będąc tam nie można pominąć akweduktu w Fojutowie. Należy do największych tego typu budowli w Polsce. Ów niezwykły zabytek techniki jest dwupoziomowym skrzyżowaniem dróg wodnych Kanału Brdy i Czerskiej Strugi. We wsiach Swornegace i Męcikał do naszych czasów przetrwały drewniane chaty kaszubskie. Natomiast w Chocińskim Młynie można podziwiać pozostałości tartaku wodnego.

W miasteczku Brusy znajduje się jeden z najbardziej oryginalnych kościołów kaszubskich. Obiekt ten charakteryzuje się nietypową dla tego rejonu wieżą izbicową. Będąc tam warto wybrać się do Chojnice. Gotycka fara, barokowy zespół kolegium jezuickiego oraz gotycka Brama Człuchowska (siedziba Muzeum Historyczno-Etnograficznego). Ciekawym miejscem jest także Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Można tam podziwiać starą architekturę drewnianą z tego terenu.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz