Co warto zobaczyć w Bratysławie?

Podróże    
ocena

Trudno sobie wyobrazić pobyt w tym mieście bez spaceru po rynku Starego Miasta. Można podziwiać gotycki Stary Ratusz (z XIII–XV wieku). Na początku XX wieku obiekt został po raz ostatni przebudowany. Nie zmienia to faktu, że jest on zaliczany do jednych z najstarszych tego rodzaju budowli na Słowacji.

Co warto zobaczyć w Bratysławie?

sxc.hu

W ratuszowej wieży została zamurowana kula armatnia z początku XIX wieku. Obecnie Stary Ratusz jest siedzibą muzeum historii miasta, zaś jedna z ekspozycji dotyczy winiarstwa. Warto wiedzieć, że jest to najstarsze muzeum w Bratysławie. Na rynku można podziwiać zabytkowe kamienice (głownie barkowe i secesyjne). Z innych rynkowych atrakcji należy wymienić takie takie obiekty jak gotycka katedra św. Marcina, Rolandova Fontána czy studnia Maksymiliana oraz secesyjny pałac bankierski.

Najważniejszym zabytkiem w mieście jest Zamek Bratysławski. Został on wzniesiony na 85-metrowym wzgórzu, nad rzeką Dunaj. Twierdza obronna istniała w tym miejscu już w XI wieku, ale na przestrzeni wieków zamek był przebudowywany, stajać się rezydencją. W związku z tym nie zostało zbyt wiele śladów po jego pierwotnym charakterze. Obecnie jest siedzibą Słowackiego Muzeum Sztuki. Jeśli chodzi o obiekt, czyli zamek Devin, to do naszych czasów przetrwały jedynie ruiny na skale. W XIX wieku warowania została wysadzona. Na miejscu przygotowano ekspozycję archeologiczną na temat zamku.

BratysławaFot. sxc.hu

Dom U dobrého pastiera zaliczany do jednych z najwęższych budynków w Europie. Obecnie pełni funkcję muzealną. Bo Bratysławy można się udać w celu poszukiwania śladów rzymskich. Znajduje się tu dawny obóz rzymski Gerulata z około II wieku n.e.  Działa tutaj Muzeum Starożytne Gerulata, które stworzyło ekspozycję na tego, co znaleziono podczas prac wykopaliskowych. Z obiektów sakralnych można zobaczyć kościół Trynitarzy z XVIII wieku, kościół św. Elżbiety z początku XX wieku (nazywany też niebieskim) oraz synagogę z XX wieku. Brama Michalska jest jedyną zachowanym tego rodzaju obiektem w Bratysławie. Została wybudowana w XIV wieku. Obecnie w budynki znajdują się ekspozycja muzealna oraz taras widokowy. Z obiektów rezydencjalnych warto zobaczyć Pałac Prymasowski, letni pałac arcybiskupi, pałac Grassalkovicha i Pałac Prezydencki.

Sad Janka Kráľa powstał w XVIII wieku, choć jego obecny kształt pochodzi z XIX wieku. Park ma formę ośmioramiennej gwiazdy, zaś wzdłuż alejek rosną drzewa. Mają one ich nazwy (np. Klonowa czy Wierzbowa).

Czy byliście kiedyś w tym mieście? Co podobało Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz