Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

Podróże    
ocena

Perła Dunaju i Paryż Wschodu – tak stolicę Węgier określają ci, którzy doceniają jej krajobraz i atmosferę. Miasto pełne jest parków, w których można odpocząć, gwarnych klubów nocnych i inspirujących muzeów. Budapeszt przyciąga szeregiem pięknych mostów i zabytkowymi uzdrowiskami.

Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

sxc.hu

Wiele z udostępnianych turystom obiektów w Budapeszcie figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najwięcej zabytków, które przetrwały burzliwą historię miasta, znajduje się w Budzie – prawobrzeżnej części stolicy. Zamek Królewski to kompleks pałacowych budynków, których historia sięga najprawdopodobniej XIII wieku. Wielokrotnie przebudowywany, mieści dzisiaj różne muzea, z których najważniejsze to historyczne Budapesti Torteneti Muzeum.

Zobaczyć trzeba koniecznie najciekawsze mosty nad Dunajem: Łańcuchowy, Małgorzaty, Wolności i Elżbiety. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków jest położony tuż przy brzegu rzeki gmach parlamentu (Orszaghaz). Powstał on jako reprezentatywna siedziba władz po połączeniu trzech dawnych miast w jedno. Do budowy zużyto 40 milionów cegieł i 500 tysięcy kamieni szlachetnych, a centrum gmachu przykryto kopułą o wysokości blisko 100 metrów. Parlament robi największe wrażenie, kiedy podziwiany jest z pokładu statku lub wieczorem – jako najbardziej wyrazisty element panoramy rozświetlonego miasta.

Jednym z głównych placów jest Plac Bohaterów, usytuowany w VI dzielnicy. Otoczony jest robiącymi duże wrażenie budynkami Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałacem Ekspozycji. Najważniejszym obiektem na placu jest jednak Pomnik Tysiąclecia, który składa się z 36-metrowej kolumny archanioła Gabriela i towarzyszącej mu półkolistej kolumnady.

W Parku Miejskim (Varosliget) warto zobaczyć Zamek Vajdahunyad, który jest powstałym na początku XX wieku zespołem kopii różnych historycznych budynków – w stylu gotyku, renesansu i baroku. Na najwyższym wzniesieniu w Budapeszcie, Górze Gellerta, znajduje się 40-metrowy Pomnik Wolności oraz Cytadela. Rozpościera się stąd doskonały widok na Dunaj i budapeszteńskie mosty.

Wielka Synagoga to kolejny obowiązkowy punkt wycieczki po stolicy Węgier. Mieszczący trzy tysiące wiernych budynek, który został odbudowany po wysadzeniu przed II wojną światową, jest drugą co do wielkości synagogą na świecie. Obok niej znajduje się Muzeum Żydowskie i sala pamięci Holocaustu. Do jednego z najciekawszych kościołów w Budapeszcie zaliczyć trzeba Kościół Macieja z pięknymi freskami oraz Bazylikę św. Stefana – olbrzymią świątynię położoną niedaleko Mostu Łańcuchowego.

Miasto słynie również z licznych łaźni: dużego kompleksu Łaźni Szechenyiego, starej Łaźni św. Łukasza, a także tureckiej Łaźni Rudas.

Wybieracie się do Budapesztu? Co chcielibyście zobaczyć w pierwszej kolejności? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz