Co warto zobaczyć w Bułgarii?

Podróże    
ocena
Jazda na nartach od grudnia do kwietnia, wspinaczka, która nie wymaga wysokiego poziomu umiejętności np. z wejściem na szczyt Musala to aktywne formy spędzania czasu w Bułgarii, dla tych, którzy nie gustują w tutejszych, przepełnionych plażach.

Co warto zobaczyć w Bułgarii?

sxc.hu

Sofia, jedyne duże miasto w Bułgarii, ma dwie twarze. Z jednej strony, urok wozów konnych, stoiska sprzedaży produktów rolnych i kawy na tarasach, a drugiej problemy z narkotykami i przestępczością. Gustownie przebudowane po II wojnie światowej miasto charakteryzuje architektura z żółtej cegły. Ciekawa jest na pewno katedra Sveta Nedelya i znajdujący się w pobliżu kościoła św. Semerdjusza dom Petra z pięknymi freskami w ciemnej alejce. Po drugiej stronie katedry, w pobliżu National Museum of History, znajduje się bulwar Witosza, modna aleja nowoczesnej Sofii. Góry Witosza, których zaokrąglony profil widoczny jest z miasta znajdują się zaledwie 8 km w linii prostej na południe od Sofii, i są bardzo popularnym miejscem na spacer w niedziele, ponieważ można tam dojechać autobusem.

Z kolei majestatyczne góry Riła, na południe od Sofii, są idealne do uprawiania turystyki pieszej. Klasyczna wycieczka do klasztoru Rila to dwa lub trzy dni. Założony w 927 roku klasztor służył jako schronienie dla pustelników. W 1335 roku został przeniesiony 3 km dalej do swojej obecnej lokalizacji. Zniszczony przez pożar w 1833 roku klasztor został odbudowany wkrótce w stylu bułgarskiego odrodzenia. Wspaniałe wnętrze kościoła, zwieńczonego trzema kopułami, pokryte jest freskami przedstawiającymi 1200 postaci biblijnych. Pozłacany ikonostas, przedstawiające sceny z Biblii oraz muzeum obiektów sztuki religijnej i strojów ludowych, a także przedmiotów gospodarstwa domowego warte są kilku dni wycieczki.

Ciekawym przystankiem będzie również dawna stolica Imperium drugiej dynastii bułgarskiej (1185–1393), Weliko Tyrnowo, która jest przesiąknięta historią. Położone nad rzeką Yantra, w wąwozie w samym sercu malowniczej scenerii, zapiera dech w piersi domami wiszącymi na skałach. Prawie całkowicie otoczona przez rzeki, cytadela Tsaravets, obecnie w ruinie, była ogromną twierdzą Turków założoną w 1393 roku. Z patriarchalnego kościoła Wniebowzięcia NMP, przebudowanego na szczycie wzgórza można podziwiać piękny widok na fundamenty pałacu królewskiego, który był schronieniem 22 kolejnych carów.

Wzdłuż Morza Czarnego, miasto Nesebyr stoi na niewielkim, skalistym półwyspie połączone z lądem wąskim przesmykiem. Bardzo ważne centrum handlowe Bizancjum, miasto niegdyś posiadało 40 kościołów zbudowanych w piątym i szóstym wieku, a obecnie w ruinie. Po utracie swego znaczenia handlowego w XVIII wieku Nesebar żyje głównie z rybołówstwa i turystyki.

Rodopy to natomiast spektakularne wąwozy, skaliste klify, lasy sosnowe, tarasowe pola i odległe wioski zamieszkane przez różne grupy etniczne. To tutaj tradycje Słowian Bułgarii mieszają się z muzułmańską przeszłością kraju. 20 km na północny zachód od Smolyan, mała miejscowość Shiroka Laka oferuje niezapomniany obraz kamiennych domów, gdzie znajduje się również szkoła muzyki tradycyjnej, założona w 1971 roku w celu zachowania muzyki i folkloru Rodopów.

Chcielibyście wybrać się do Bułgarii? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz