Co warto zobaczyć w Bydgoszczy?

Podróże    
ocena

Podczas zwiedzania przyda się kilka istotnych informacji, które pozwolą zobaczyć to, co najpiękniejsze w Bydgoszczy.

Co warto zobaczyć w Bydgoszczy?

sxc.hu

W mieście znajduje się klika, ciekawych kamienic. Warto zatrzymać się przy budowlach przy następujących ulicach: Stary Rynek 2, ul. Gdańskiej 20 (siedziba Akademii Muzycznej w Bydgoszczy), ul. Gdańskiej 33, ul. Stary Port 1-3, Pl. Wolności 1 oraz ul. Królowej Jadwigi 2. Z innych budowli warto na chwilę zatrzymać się przy Hotelu „Pod Orłem”, kamiennej studzience na Starym Rynku, Hali Targowej z początku XX wieku, gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej z XVIII wieku, wieży ciśnień z końca XIX wieku.

Nie można zapomnieć o „Wenecji Bydgoskiej" (kompleks budynków z XIX i początku XX wieku, wybudowanych nad Młynówką) i o starym Kanale Bydgoskim.

Przy ul. Augusta Cieszkowskiego znajduje się kompleks secesyjnych kamienic. Zostały one wybudowane na przełomie XIX i XX wieku.

Mury miejskie znajdują się w południowo-zachodniej części Starego Miasta. Powstały w XVII wieku. Pozostałością po systemie obronnym jest baszta z przylegającymi do niej czterema skarpami.

Trudno sobie wyobrazić wizytę w tym mieście bez zobaczenia spichlerzy, W Bydgoszczy przetrwały aż trzy tego rodzaju budowle. Dwie z przełomu XVIII i XIX wieku znajdują się przy ul. Grodzkiej. Zostały one wybudowane techniką szachulcową. Spichlerz holenderski powstał pod koniec XVIII wieku. Są one siedzibą Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

Na Wyspie Młyńskiej można podziwiać budynki młyńskie i spichrze z XIX wieku. Znajduje się tam także brukowana ulicą Mennica. Do najciekawszych budowli należy tzw. „Biały Spichrz” z XVIII wieku z gotycką piwnicą z XV wieku. Budynek ten jest siedzibą oddziału Muzeum Okręgowego.

Zespół urbanistyczno-architektoniczny „Sielanka" – pod tym pojęciem kryje się kompleks, będący miastem-ogrodem. Powstał on w 1910 roku. W tereny zielone zostały wkomponowane wille z początku XX wieku. Można tam podziwiać formy eklektyczne, nawiązujące do klasycyzmu i baroku.

UWAGA!

Z innych miejsc wartych zobaczenia w Bydgoszczy należy wymienić: ratusz z XVII wieku (przebudowany w późniejszych latach), Cmentarz Starofarny z XIX wieku ( m. in. groby żołnierzy francuskich, poległych w wojnie prusko – francuskiej w 1870–1871 roku), kościół ewangelickoaugsburski pw. Zbawiciela z XIX wieku czy cerkiew prawosławną p.w. św. Mikołaja.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz